Gjysma e BE-së futet në “listën e kuqe”: Hiqni dorë nga udhëtimet

Qeveria gjermane ka vendosur njëmbëdhjetë rajone të tjera të Bashkimit Evropian në listën e atyre në rrezik për shkak të…

BE kërkon shtrëngim të masave dhe kontroll të vatrave të reja me COVID-19

Bashkimi Evropian (BE) u bëri thirrje sot vendeve anëtare që të forcojnë urgjentisht masat për të kontrolluar vatrat e reja…

Samiti i BE-së shtyhet për shkak të koronavirusit

Takimi i liderëve të 27 vendeve anëtare të BE-së, i paraparë për 24 e 25 shtator, është shtyrë për datën…

BE përgatitet për Brexit pa marrëveshje, Britania refuzon ultimatumin

Bashkimi Evropian po rrit përgatitjet e tij për një Brexit pa ndonjë marrëveshje. Kjo erdhi pasi Londra zyrtare refuzoi një…

Johnson: BE po kërcënon Irlandën e Veriut me një “bllokadë ushqimore”

​Kryeministri britanik, Boris Johnson mbështeti sot qëllimin e tij për rishikimin e pjesshëm të marrëveshjes mbi Brexit përballë kërcënimit se…

BE kërcënon me veprime ligjore ndaj Britanisë së Madhe për shkak të Brexit

Bashkimi Evropian po kërkon planet e Britanisë së Madhe për të rishkruar pjesë të marrëveshjes së divorcit Brexit deri në…

BE zgjat sanksionet kundër Rusisë në lidhje me konfliktin në Ukrainë

Bashkimi Evropian zgjati me gjashtë muaj sanksionet kundër zyrtarëve rusë dhe ukrainas për përfshirjen e tyre të pretenduar në konfliktin…

BE: Duhet t’i pyetni Hotin e Vuçiqin nëse e dinin se çfarë nënshkruan në Uashington

Pyetja nëse udhëheqësit e Serbisë dhe Kosovës e dinin se çfarë po nënshkruanin në Uashington, ku morën përsipër të hapnin…

BE e shqetësuar për rrëmbimin e njërës prej lidereve opozitare bjelloruse

Bashkimi Evropian të hënën dënoi masat shtypëse të marra nga autoritetet bjelloruse kundër protestuesve që kërkojnë një transferim paqësor të…

Ambasadori i ri i BE-së: Dua që kosovarët të udhëtojnë sa më shpejtë pa viza, inkruajuese që rifilloi dialogu

Shefi i ri i Zyrës së BE-së/Përfaqësuesi i Posaçëm i BE-së Tomas Szunyog ka marrë detyrën këtë javë. Përmes një…