Merkel: Të mos përsëritet kriza e refugjatëve e vitit 2015

Kancelarja gjermane, Angela Merkel është e vendosur që të parandalojë përsëritjen e krizës evropiane të refugjatëve, e cila arriti kulmin…

Palmer: Shqipëria e meriton hapjen e negociatave

Do të donim shumë të shihnim vendim pozitiv nga Këshilli Evropian për hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedonisë së Veriut,…

​Konjufca i njofton SHBA-në dhe BE-në për Nezir Mehmetajn

Ministri i Jashtëm i Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca ka reaguar ndaj vazhdimit të paraburgimit nga autoritetet serbe, Nezir Mehmetajt.…

Borrell mbështet zonën pa fluturime mbi Idlib

Kreu i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, mbështeti sot idenë e një zone “pa fluturime” mbi Idlib, ndërsa…

​Thaçi: Marrëveshja me Serbinë do të arrihet, nuk ka një datë se kur do të ndodh kjo

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka përsëritur edhe një herë se është një moment i mirë për t’u arritur një…

BE premton 170 milionë euro ndihmë humanitare për Sirinë

Bashkimi Evropian do të zhbllokojë 170 milionë euro ndihmë urgjente për përballimin e situatës humanitare në Siri, tha sot kryediplomati…

Bullgaria do ta përkrahë Kosovën në rrugën drejt BE-së

Ambasadori i Bullgarisë në Prishtinë Hristo Gudjev ka porositur me rastin e shënimit të 3 Marsit- Ditës Kombëtare të këtij…

BE i premton Greqisë ndihmën e nevojshme për emigrantët

Presidentja e Bashkimit Evropian, Ursula von der Leyen i premtoi Athinës të gjithë ndihmën e nevojshme për të përballuar fluksin…

BE kalon kufirin greko-turk: Dërgojnë trupa, aeroplanë dhe anije

Zyrtarët kryesorë evropianë vizituan kufirin greko-turk, i cili, sipas shifrave të OKB, përmban 13,000 migrantë që përpiqen të kalojnë në…

Ambasadorja SHBA-së: Shpresojmë që BE t’i thotë po hapjes së negociatave me Shqipërinë  

Ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim me anë të një reagimi në mediat sociale ka shkruar se procesi i pranimit…
error: