Plenkoviq shpreson në hapjen e shpejtë të negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore

Kryeministri i Kroacisë Andrej Plenkoviq deklaroi sot se darka e liderëve të BE dhe Ballkanit Perëndimor do t’i kushtohet kryesisht…

Takimi në Bruksel, Thaçi pranë Plenkoviqit – video

Ka nisur në Bruksel takimi joformal ndërmjet krerëve të ri evropianë dhe liderëve të gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor. Në…

​Thaçi: Kosova e tradhtuar nga BE për shkak të vizave

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka deklaruar se takimi i liderëve të Ballkanit Perëndimor me lidershipin e ri evropian sonte…

Thaçi: Pa koordinim me Uashingtonin dhe Brukselin, Kosova rrezikon liberalizimin e vizave

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka folur rreth diskutimeve që janë zhvilluar në Konferencën e Sigurisë në Munih ku mori…

Projektbuxheti post-Brexit i BE-së shumë më i ulët se ai i kërkuar nga Parlamenti

Propozimi për buxhetin afatgjatë post-Brexit të BE-së, që do t’i paraqitet 27 vendeve është më i ulët se kërkesat e…

Ministri Veliu priti në takim shefen e zyrës së BE-së në Kosovë, Nataliya Apostolova

Ministri i Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike, Agim Veliu, ka pritur në takim njoftues Shefen e Zyrës së Bashkimit…

Borrell: Ballkanit Perëndimor t’i ofrohet integrimi në BE

Nëse Brukseli dëshiron që Ballkani Perëndimor të kalojë me sukses pajtimin dhe reformën, ai duhet t’i ofrojë rajonit një proces…

BE paralajmëron: Konflikt i mundshme midis forcave ruse dhe turke

Ministri i Jashtëm evropian, Josep Borrell, paralajmëroi për konflikte të mundshme midis forcave ruse dhe turke në Siri. Ai u…

Soros paralajmëron: Presidenti i Kinës paraqet kërcënim për BE-në

Presidenti kinez Xi Jinping përbën një kërcënim për Bashkimin Evropian dhe vlerat e tij, sipas miliarderit George Soros, në një…

​Von der Leyen: BE dhe Britania të synojnë një marrëveshje ambicioze

BE dhe Britania e Madhe duhet të synojnë një marrëveshje ambicioze të tregtisë së lirë pas Brexit dhe të mos…