BE dënon ashpër sulmin ndaj Policisë së Kosovës në veri

Bashkimi Evropian në Kosovë ka dënuar ashpër sulmin e dhunshëm ndaj patrullës së Policisë Kufitare të Kosovës në komunën e…

BE miraton ndihmën e mëtejshme ushtarake për Ukrainën

Bashkimi Evropian ka miratuar 543 milionë dollarë shtesë ndihmë ushtarake për Ukrainën. BE-ja ka ndarë gjithsej 1.63 miliardë dollarë ndihmë…

Nënshkruhet deklarata për themelimin e komisionit Ad-hoc për reformën zgjedhore

Sot në Kuvendin e Republikës së Kosovës, nën drejtimin e kryetarit Glauk Konjufca, u mbajt takimi për formimin e Komisionit…

​Fehlinger: Ka ardhur koha që të suspendohet statusi kandidat i Serbisë për në BE

Ekonomisti dhe njohësi i çështjeve politike nga Austria, Gunther Fehlinger ka kërkuar që të suspendohet statusi kandidat i Serbisë nga…

BE ndan 3.5 milionë euro për shtetet anëtare që pranojnë ukrainasit, përfshirë Bullgarinë

Këshilli i BE-së njoftoi sot se ka miratuar dhënien e 3.5 miliardë eurove për vendet anëtare që mirëpresin refugjatët ukrainas,…

​Kurti për kërcënimet ndaj Martyt: Koha e fundit që QUINT në Beograd dhe BE ta ngrisin këtë çështje për diskutim

I pari i Qeverisë, Albin Kurti ka folur për raportimet se senatori, Dick Marty, është nën rrezikun e një plani…

Baerbock – Serbisë: Mbështesni sanksionet ndaj Rusisë nëse doni BE-në

Shefja e diplomacisë gjermane Annalena Baerbock tha sot se nëse Serbia dëshiron të bëhet anëtare e BE-së, ajo duhet të…

Rama në Berlin kërkon heqjen e vizave për Kosovën

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka kërkuar heqjen e regjimit të vizave për qytetarët e Kosovës duke thënë se tashmë…

Lajçak: Ballkani Perëndimor në BE tani, është më urgjent se kurrë më parë

Emisari special i BE-së për dialogun Miroslav Lajçak ka thënë se hyrja e vendeve të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian…

Sa janë pagat minimale në BE e sa në rajon?

Paga më e lartë minimale ndër vendet e BE-së është ajo në Luksemburg me 2.257 euro, pasuar nga Irlanda me…