Mbi 100.000 polakë mbështetën BE në demonstrata

Më shumë se 100.000 polakë demonstruan sot në mbështetje të Bashkimit Evropian. Politikanët në të gjithë Evropën janë shprehur të…

BE premton 30 miliardë euro për Ballkanin Perëndimor

Në Bërdo të Sllovenisë po zhvillohet samiti mes liderëve të Bashkimit Evropian dhe krerëve të Ballkanit Perëndimor, ku diskutohet perspektiva…

Liderët e BE-së dhe Ballkanit Perëndimor bëjnë fotografi të përbashkët

Tashmë të gjithë liderët e Bashkimit Evropian dhe të Ballkanit Perëndimor kanë arritur në samitin që po mbahet në Bërdo,…

Kryeministri Kurti në Samitin e Sllovenisë kërkon liberalizimin e vizave

Me të arritur në Samitin në Bërdo, afër Kranjit të Sllovenisë, ku po marrin pjesë liderët e Bashkimit Evropian dhe…

Policia përplaset me protestuesit përpara samitit BE-Ballkani Perëndimor

Policia sllovene përdori gaz lotsjellës dhe topa uji kundër protestuesve antiqeveritarë në kryeqytetin Lubjanë, ku u mblodhën përpara samitit BE-Ballkani…

Liderët e BE-së në samitin në Slloveni: Garanci për pranimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor

Udhëheqësit e Bashkimit Evropian do të rinovojnë garancitë për anëtarësimin e ardhshëm në bllok për gjashtë vende të Ballkanit në…

Zgjerimi është ende në “tryezën” e samitit BE-Ballkani Perëndimor

Vendet anëtare të BE-së u dakorduan sot mbi tekstin e deklaratës me të cilin  liderët e BE-së në një samit…

Reporterët pa Kufij bëjnë thirrje për më shumë mbështetje për gazetarinë hulumtuese nga BE

Reporterët pa Kufij bënë sot thirrje që mbështetja për gazetarinë hulumtuese të jetë një temë kryesore në samitin e ardhshëm…

BE: Vaksina Johnson and Johnson ka lidhje të mundshme me mpiksjen e gjakut

Trupi rregullator i ilaçeve i Bashkimit Evropian ka identifikuar një lidhje të mundshme midis rasteve të rralla të mpiksjes së…

BE deklarohet rreth marrëveshjes për uljen e tensioneve në veri të Kosovës

Bashkimi Evropian përmes një komunikate për media sot ka dhënë detaje nga marrëveshja e arritur në Bruksel për de-eskalimin e…