Stano: Mund të ketë pasoja nëse nuk ka zbatim të marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, ka thënë se mund të ketë pasoja nëse nuk zbatohen pikat për të cilat…

BE: Të shqetësuar për përshkallëzimin e dhunës në Izrael, territoret palestineze dhe Liban

Bashkimi Evropian shprehu shqetësim të thellë për përshkallëzimin e rëndë të dhunës së fundmi në Izrael, territoret e pushtuara palestineze…

​Emri surprizë, një lider nga Ballkani kandidat për të drejtuar NATO-n

Mandati i Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg skadon më 30 shtator të këtij viti dhe sipas mediave suedeze,…

​Shtatë vjet nga hyrja në fuqi e MSA-së ndërmjet BE-së dhe Kosovës

Sot mbushen shtatë vjet nga hyrja në fuqi e Marrëveshjes për Stabilizim Asociim ndërmjet Bashkimit Evropian dhe Republikës së Kosovës.…

​Ambasadori finlandez: Zbatimi i Marrëveshjes së Ohrit përshpejton anëtarësimin në BE

Ambasadori finlandez në Prishtinë, Matti Nissinen, thotë se zbatimi i Marrëveshjes së dakorduar të Ohrit përshpejton procesin e anëtarësimit të…

​Ambasadori italian për planin e BE-së për dialogun: Hap i rëndësishëm drejt njohjes de-jure

Ambasadori italian në Prishtinë, Antonello de Riu, thotë për KosovaPress se plani i Bashkimit Evropian për dialogun është një hap…