Këshilli i BE-së pranon qëndrimin e Bullgarisë në favor të kultivuesve të vajrave esenciale

Në ditën e fundit të Presidencës suedeze të Këshillit të Bashkimit Evropian, shtetet anëtare, duke vepruar përmes Komitetit të Përfaqësuesve…

BE: Masat ndaj Kosovës kanë hyrë në fuqi

Bashkimi Evropian ka njoftuar se masat ndëshkuese ndaj Kosovës kanë hyrë në fuqi më 28 qershor. Në një përgjigje nga…

Masat kundër Kosovës, Kurti: Jemi aleati më i qëndrueshëm, BE është fati ynë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka komentuar listën e masave kundër Kosovës të propozuara nga Bashkimi Evropian. Në adresimin e…

Kusari-Lila: BE paralajmëron masa për arsye të cilat nuk mund t’i artikulojë

Shefja e grupit parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, ka thënë se do të jetë hera e parë që Komisioni…

Blinken thekson nevojën për depërshkallëzim të situatës në veri dhe kthim në dialog

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka njoftuar që ka biseduar me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, si dhe presidentin…

​Sot takimi në Bruksel, BE-ja pret konstruktivitet nga Kurti e Vuçiq

Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, Josep Borell, sot (e enjte) do të zhvillojë takime në…

​LVV vazhdon kritikat ndaj Borrell: Qasja e tij ndaj Kosovës është e padrejtë

Lëvizja Vetëvendosje po vazhdon kritikat ndaj ndërmjetësve të dialogut, në prag të takimit të mundshëm Kurti-Vuçiq në Bruksel. Sipas partisë…

BE-ja pret që Kurti dhe Vuçiq të shkojnë në Bruksel pa kushte

Bashkimi Evropian po pret që kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq të pranojnë ftesën për…

​Kurti çuditet nga ftesa e Borrell: S’kam vendosur nëse do shkoj

Kryeministri Albin Kurti e ka cilësuar të çuditshme ftesën e Përfaqësuesit të Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme…

Stano: Bashkimi Evropian mund të miratojë edhe masa tjera ndaj Kosovës

Bashkimi Evropian ka deklaruar se kanë vendosur të ndërmarrin masa ndaj Kosovës, por që të njëjtat nuk janë sanksione. Sipas…