BE lehtëson lëshimin e Kartës Blu për emigrantët e kualifikuar

Parlamenti Evropian miratoi sot një ligj që lehtëson kushtet për lëshimin e Kartës Blu evropiane, një leje pune për emigrantët…

BE miraton certifikatën dixhitale Covid-19 për Shqipërinë

​Komisioni Europian miratoi sot vendimet ekuivalente për certifikatën dixhitale Covid-19 edhe për Shqipërinë, sipas https://www.pubaffairsbruxelles.eu/. Përveç saj, këtë miratim e…

​Mbërrijnë vëzhguesit e parë të BE-së për zgjedhjet lokale

Bashkimi Evropian ka marrë vendim që të vendos misionin vëzhgues të zgjedhjeve në Kosovë. Tashmë në Prishtinë kanë ardhur ekipi…

Kurti presidentit të KE: BE po mban peng qytetarët e Kosovës

Kryeministri Albin Kurti, ka takuar në Bled të Sllovenisë, presidentin e Këshillit Evropian, Charles Michel. “Hezitimet politike të shteteve anëtare…

Perëndimi unanim kundër Rusisë, “Krimeja është e Ukrainës”

Në Kiev të Ukrainë është mbajtur samiti ndërkombëtar “Platforma për Krimenë”. Në fjalën hapëse të samitit Presidenti i Ukrainës deklaroi…

Ambasadori Szunyog: Të angazhohemi për një sistem të qëndrueshëm të mbrojtjes sociale

Bashkimi Evropian ka lansuar sot nëngrante për 30 organizata lokale që ofrojnë shërbime sociale dhe familjare, si përgjigje ndaj pandemisë…

​Lansohen nën-grantet e BE për organizatat që ofrojnë shërbime sociale

Janë lansuar të mërkurën nën-grantet e financuara nga Bashkimi Evropian për tridhjetë organizata lokale, të cilat do të implemtojnë projekte…

​BE në ndihmë të Shqipërisë në luftën kundër zjarreve

Ndërsa zjarret në pyje vazhdojnë të prekin rajone të ndryshme në Mesdhe dhe Ballkanin Perëndimor, Komisioni Evropian po mobilizon me…

Kuvendi miraton marrëveshjen IPA 2020

Me 89 vota për, asnjë kundër dhe asnjë abstenim Kuvendi i Kosovës ka miratuar Ligjin për ratifikimin e Marrëveshjes financiare…

BE zyrtarizon planet stimuluese për 12 vende

​Këshilli i Bashkimit Europian ka miratuar zyrtarisht sot planet kombëtare të rimëkëmbjes postCOVID-19 të 12 vendeve, përfshirë Gjermaninë, Spanjën, Francën…