BE miraton kriteret e përbashkëta për kufizimet e udhëtimit

​Vendet europiane ranë dakord sot për të koordinuar kufizimet e tyre të lëvizjes së lirë në BE, nëpërmjet një kodi…

Parlamenti Evropian ndërpret negociatat për buxhetin e BE-së

​Parlamenti Evropian njoftoi sot në mbrëmje se ka ndërprerë negociatat me shtetet anëtare për buxhetin e ardhshëm shumëvjeçar të BE-së,…

Szunyog: Bashkimi Evropian do të vazhdojë të përkrahë Kosovën

Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi ka pritur sot në takim shefin e Zyrës së BE-së në Prishtinë Tomash…

Komisioni Evropian ekzekutoi 50 milionë euro ndihmë për Kosovën

Komisioni Evropian, në emër të BE-së, ka ekzekutuar 50 milionë euro të programit të Asistencës Makro-Financiare (AMF) për Kosovën. Asistenca…

Maas: BE nuk mund t’i shmangë sanksionet ndaj Rusisë

​BE nuk do të ketë mundësi tjetër, përveç vendosjes së sanksioneve ndaj Rusisë, nëse vërtetohet se kritiku i Kremlinit, Alexei…

Rohde: Po punojmë që Kosova së bashku me vendet e rajonit të integrohen në BE

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jörn Rohde, përmes një fjalimi virtual në Ditën e Bashkimit të Gjermanisë, ka thënë se…

BE: Rregullore më e rreptë ndaj gjigantëve digjitalë

​Liderët e Bashkimit Europian do të mbështesin sot një projekt për të detyruar rregullore më të rreptë kundër gjigantëve dixhitalë,…

BE financon 35.5 milionë për hekurudhën Tiranë-Durrës

Bashkimi Evropian ka financuar 35,5 milionë euro për rindërtimin e hekurudhës Tiranë-Durrës. “Tirana dhe Durrësi së shpejti do të jenë…

Liderët e BE-së firmosin kredinë për skemën e punës me kohë të shkurtuar

​Liderët e Bashkimit Europian firmosën sot këstin e parë prej 100 miliardë eurosh të një fondi kredie për skemat kombëtare…

KE propozon një rregullim të sistemit të migrimit dhe azilit në BE

Komisioni Europian do të propozojë një rregullim të shumëpritur të sistemit të migrimit dhe azilit të BE, ku ka të…