Varhelyi: Shqipëria ka plotësuar çdo kusht, gati për konferencën e parë ndërqeveritare

Komisioneri për Politikën e Fqinjësisë dhe Negociatat e Zgjerimit, Oliver Varhelyi deklaroi sot se Shqipëria i ka përmbushur të gjitha…

​Rama sot në Bruksel

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama sot do të zhvillojë disa takime në Bruksel. Kryeministri i shoqëruar edhe nga ministrja e…

Lajçak vjen të hënën, vizitë treditore në Republikën e Kosovës

Përfaqësuesi i Posaçëm i Bashkimit Evropian për Dialogun Beograd – Prishtinë dhe çështje të tjera rajonale të Ballkanit Perëndimor, Mirosllav…

Shtetet evropiane mbështesin ligjin e ri për transparencën e taksave

​Të dhënat tatimore të kompanive të mëdha shumëkombëshe mund të bëhen shumë shpejt publike, pasi vendet e BE-së hapën rrugën…

BE: Vaksinimi nuk duhet të jetë detyrim për të udhëtuar

​Me certifikatën e vaksinimit ne duam të kemi një qasje dixhitale europiane për përdorim mjekësor, deklaroi komisioneri europian për Drejtësinë,…

​BE ultimatum vendeve anëtare për politikat kufitare: Zbusni menjëherë kufizimet

Ekzekutivi i Bashkimit Europian u ka shkruar gjashtë vendeve anëtare duke u kërkuar të zbusin menjëherë kufizimet e njëanshme kufitare,…

PE voton Raportin për Kosovën, kërkohet nga Prishtina ta luftojë krimin dhe korrupsionin

Komiteti për Punë të Jashtme i Parlamentit Evropian, ka miratuar Raportin Vjetor për Kosovën ku kërkohet nga Prishtina angazhim më…

BE: Bisedimet për marrëveshjen bërthamore SHBA-Iran të mundshme

​Takimi mes SHBA-së, Iranit dhe palëve të tjera të marrëveshjes bërthamore është “i mundur”, theksoi një zyrtar i BE-së. “Megjithatë,…

Komisionerja e BE-së për Punët e Brendshme viziton Shqipërinë

Komisionerja e BE-së për Punët e Brendshme, Ylva Johansson sot pritet të vizitojë Shqipërinë. Në qendër të takimeve të Johansson…

BE jep 7 milionë euro për vaksinimin e Ballkanit Perëndimor

Bashkimi Evropian ka akorduar 7 milionë euro për të mbështetur fushatat e vaksinimit në Ballkanin Perëndimor. Lajmi është dhënë nga…