Profesori francez: Nëse Kurti dhe Vuçiq qëndrojnë në pozicione të rrepta nacionaliste, dialogu nuk do të ketë sukses

Profesori eminent i Shkencave të Politikës Evropiane dhe Ndërkombëtare në “Science Po” në Paris, Christian Lequesne, në një intervistë ekskluzive…

BE marrëveshje me BioNTech/Pfizer për blerjen e 1,8 miliardë vaksinave

​Komisioni Europian ka arritur një marrëveshje me prodhuesin e vaksinave Covid-19 BioNTech/Pfizer për të blerë deri në 1,8 miliardë doza…

Nis vaksinimi me Pfizer, interesim i madh i personelit shëndetësor për imunizim

Pas arritjes së 4 mijë e 680 dozave të vaksinës Pfizer/Biontech kundër COVID-19, në qendrën e vaksinimit në sallën “1…

​Borrell: Shumë shpejtë takimi i nivelit të lartë Kosovë-Serbi

Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Josep Borrell ka deklaruar se dialogu Kosovë-Serbi nuk…

Borrel: BE duhet të përgatitet për momente të vështira me Rusinë

​Bashkimi Europian duhet të përgatitet për momente të vështira me Rusinë, autoritetet e të cilës kanë zgjedhur qëllimisht për të…

Kurti pritet edhe nga Komisioneri i BE-së për Drejtësi: Vetingu, prioritet i qeverisë

Pas takimit me kryeministrin belg De Croo dhe Komisionerin për Bujqësi dhe Zhvillimi Rural, Wojciechowski, kryeministri Kurti u takua me…

BE: Kompromis me SHBA për mosmarrëveshjen tregtare

Komisioni Europian ka sinjalizuar gatishmërinë për kompromis në lidhje me një mosmarrëveshje mbi tarifat e tregtisë me SHBA-në. “Ne kemi…

BE kërkon nga Kosova përkushtim për zbatim të MSA-së

Bashkimi Evropian po kërkon përpjekje të vazhdueshme të Kosovës për të përmbushur Marrëveshjen e Stabilizimi Asocimit (MSA). Në pesë vjetorin…

BE: Rritja e konkurrencës ekonomike pas pandemisë sfidë për Kosovën

Rritja e konkurrencës ekonomike pas pandemisë COVID-19 do të jetë një sfidë për Kosovën dhe për këtë kërkohet nga Qeveria…

BE: Dialogu për 10 vjet ka sjellë ndryshime të qarta

Në 10-vjetorin e nisjes së dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, që zhvillohet në Bruksel, Bashkimi Evropian ka thënë se ky…