Mes pandemisë, BE kërkon të sigurojë Ballkanin Perëndimor për të ardhmen evropiane

Drejtuesit e BE-së do të përpiqen të sigurojnë Ballkanin Perëndimor për të ardhmen e tyre evropiane dhe t’u tregojnë atyre…

Samit virtual mes BE-së dhe Ballkanit Perëndimor

Samiti BE-Ballkani Perëndimor i parashikuar të mbahej në Zagreb do të zhvillohet më 6 maj 2020 në formën e një…

Lufta kundër Covid-19, Bashkimi Evropian 15 miliardë euro ndihma për vendet në nevojë

Bashkimi Evropian njoftoi se do të sigurojë 15 miliardë euro për të ndihmuar vendet e varfra të luftojnë pandeminë e…

Manastirliu: Reagim i shpejtë për rritjen e kapaciteteve tona në luftën kundër COVID-19

Bashkimi Evropian përmes zyrës së Kombeve të Bashkuara në Shqipëri ka akorduar 4 milion euro në fushën e shëndetësisë në…

Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut marrin “po”-në për negociatat

Këshilli i ministrave të BE-së për çështjet evropiane dha sot “po”-në për çeljen e negociatave të BE me Shqipërinë dhe…

BE vendos hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Bashkimi Evropian mund të fillojë negociatat e anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, sipas një projektvendimi të 27 vendeve…

Hapja e negociatave, Holanda “po” me kushte për Shqipërinë

Qeveria holandeze ra dakord në parim që Bashkimi Evropian të fillojë bisedimet e pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut,…

Thaçi: Pa liberalizim të vizave nuk ulem në dialog në Bruksel

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pas takimit me delegacionin francezo-gjerman këshilltarë të kancelares gjermane Angela Merkel dhe të…

Kosova do ta ketë më të vështirë përfitimin e fondeve IPA 3 nga BE-ja

Shteti i Kosovës pritet të ketë shumë më të vështirë përfitimin e fondeve IPA nga Bashkimi Evropian. Edhe pse ka…

BE, mbi 230 milionë euro për të luftuar përhapjen e koronavirusit

Komisioni Evropian ka njoftuar se ka ndarë 232 milionë euro për përpjekjet globale për të luftuar koronavirusin vdekjeprurës. “Komisioni Evropian…