Blinken dënon sulmet ndaj Policisë së Kosovës në veri

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, tha se SHBA-ja dënon fuqishëm sulmet ndaj Policisë së Kosovës në veri të shtetit,…

BE ndan gati 150 milion dollarë për të ndihmuar popullin afgan

Bashkimi Evropian njoftoi të mërkurën se do të ndajë 140 milionë euro (gati 150 milionë dollarë) në ndihmë për arsimin,…

Stano: BE mund të shqyrtojë masa shtesë nëse nuk bëhet mjaftueshëm për shtensionim

Bashkimi Evropian mund të shqyrtojë masa shtesë nëse vendet anëtare vlerësojnë se nuk është bërë mjaftueshëm për shtensionimin e situatës,…

Miratohen konkluzionet e Nën-komitetit të shtatë të MSA-së për Energji dhe Mjedis…

Në kuadër të dialogut mbi zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim-Asocimit (MSA), janë dakorduar konkluzionet e “Takimit të Nën-komitetit për Energji,…

Begaj: Anëtarësimi në BE do të bëhet realitet për të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, është shprehur optimist se objektivi strategjik për hyrjen e vendeve të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin…

Panchev thotë se BE-ja e ka humbur busullën: Po e lejon Vuçiqin të shkatërrojë paqen në rajon

Bashkimit Evropian i mungon lidershipi i vërtetë pasi e ka humbur busullën në raport me Serbinë, thotë albanologu bullgar Anton…

Këtu radhitet Italia sa i përket kujdesit shëndetësor në BE

Italia renditet në vendin e 16 prej 27 vendeve të Bashkimit Evropian për ofrimin e kujdesit shëndetësor dhe shpenzimet e…

Kroacia: BE do të fillojë negociatat e anëtarësimit me Bosnjën deri në fund të vitit 2023

Negociatat e anëtarësimit midis Bashkimit Evropian dhe Bosnjë Hercegovinës janë në rrugën e duhur për të filluar nga fundi i…

Ish ministri Mehaj nuk e ndal lobimin për Kosovën

Armend Mehaj po e vazhdon lobimin për Kosovën edhe pasi la detyrën e ministrit të Mbrojtjes në Qeverinë Kurti. Ai…

Gjithçka që duhet të dini për ETIAS dhe taksat e Evropës

Nga viti 2024, hyrja në Evropë nuk do të jetë më pa pagesë. Sistemi Evropian i Informacionit dhe Autorizimit të…