Von der Leyen viziton Ballkanin Perëndimor

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen njoftoi vizitën e saj në Ballkanin Perëndimor para fundit të këtij muaji…

Për Suedinë dhe Republikën Çeke, përparësia e Presidencës së BE do të jetë Ballkani Perëndimor

Prioriteti për Republikën Çeke dhe Suedinë gjatë Presidencës me Bashkimin Evropian do të jetë Ballkani Perëndimor dhe përparimi për vendet…

Institucionet më të korruptuara, publikohen gjetjet e “Barometrit të Ballkanit”

68% e qytetarëve të Ballkanit Perëndimor mendojnë se ligjet nuk zbatohen në mënyrë efektive. Këto janë të dhënat e fundit…

Ballkani Perëndimor, temë e takimit të Grupit të Vishegradit-Jansa

Kryeministrat e vendeve të Grupit të Vishegradit do të vizitojnë sot Slloveninë, ku do të bisedojnë për prioritetet e kryesimit…

“Virussia” – dokumentari që ka shkuar deri në Ukrainë

Projekti dokumentar “Virussia”, përveç Kosovës, tashmë ka bërë bujë edhe në shtetet e rajonit dhe më tej. Mumin Jashari, producent…

Sot Samiti i Berlinit , Merkel do të bisedojë me kryeministrat e Ballkanit Perëndimor

Gjatë ditës së sotme kancelarja gjermane, Angela Merkel do të bisedojë për herë të fundit me kryeministrat e vendeve të…

​Kurti: Kosova e refuzon idenë e Novi Sadit për zonën Shengen, s’ka vizion për rajonin

Kryeministri Albin Kurti ka theksuar se Kosova e refuzon ashpër idenë e mini-shengenit Ballkanik. Para liderëve rajonalë në Forumin e…

​Hiqet Roamingu për qytetarët e Ballkanit Perëndimor, lansohet fushat për agjendën digjitale në Kosovë

Nga sot hiqet Roamingu për qytetarët e Ballkanit Perëndimor, ku përfshihet edhe Kosova. Për çka ambasadorët e BE-së në Kosovë…

Kosova dhe Ballkani Perëndimor synohet të jenë destinacion për investime të huaja në dhjetë vitet e ardhshme

Kosova dhe Ballkani Perëndimor synohet të jenë destinacion për investime të huaja në dhjetë vitet e ardhshme. Kështu është thënë…

​Sassoli: Vendet e Ballkanit Perëndimor të bëhen pjesë e BE-së sa më shpejtë

Presidenti i Parlamentit Evropian, David Sassoli, ka deklaruar se vendet e Ballkanit Perëndimor duhet të bëhen pjesë e Bashkimit Evropian…
error: