​Borrell pret në darkë joformale liderët e Ballkanit Perëndimor

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, do të organizojë një darkë joformale…

Knaus propozon anëtarësim në dy faza të Ballkanit Perëndimor në BE

Presidenti i Iniciativës Evropiane për Stabilitet, Gerald Knaus ka propozuar anëtarësim me dy faza të vendeve të Ballkanit Perëndimor në…

Britania e Madhe kërkon të armatoset Ballkani

Sekretarja e Jashtme e Britanisë së Madhe, Liz Truss ka thënë se Ballkani Perëndimor dhe të gjitha vendet e rrezikuara…

Kurti për Independent: Ballkani në rrezik, Kosova me urgjencë t’i bashkohet NATO-s

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë për The Independent se Perëndimi duhet të dallojë synimin e Rusisë për të…

​Forbes radhit Valbonën në mesin e pesë bukurive natyrore të Ballkanit Perëndimor

Revista prestigjioze Forbes ka shkruar për pesë bukuri mahnitëse natyrore të Ballkanit Perëndimor që duhet vizituar, e që në mesin…

Mbretëria e Bashkuar emëron të Dërguarin e Posaçëm për Ballkanin Perëndimor

Kryeministri britanik Boris Johnson ka emëruar të dërguarin e posaçëm për Ballkanin Perëndimor si pjesë e angazhimit të vazhdueshëm të…

Marrëdhënia Kosovë-Serbi është kyçe për rajonin e Ballkanit

Ish Sekretari Përgjithshëm në detyrë i NATO-s Alessandro Minuto-Rizzo thotë se normalizimi i marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë është një…

Mbështetje për promovimin e veprimeve rajonale të Shoqërisë Civile në Ballkanin Perëndimor

Fondi i Ballkanit Perëndimor (WBF) është i lumtur të njoftojë se duke nisur nga data 8 Nëntor 2021, është zyrtarisht…

Rama: Nuk janë të mira shenjat për Ballkanin Perëndimor

“Zhvillimet në Maqedoninë e Veriut dhe kriza në Bosnjë dhe Hercegovinë nuk janë shenja të mira për Ballkanin Perëndimor”, deklaroi…

​Raportet me Rusinë, Kinën e Turqinë Serbia mund t’i përdorë kundër SHBA-së

SHBA-të janë në një pozitë të vështirë të cilës të emëruarit e rinj nuk mund t’i shpëtojnë. Ambasadori i ri…