Ballkani i Hapur, Hovenier: Kosova ka të drejtë të merr vendime sovrane

Ambasadori i SHBA-së në Prishtinë, Jeffrey Hovenier, ka komentuar vendimin e Qeverisë së Kosovës për të mos marrë pjesë në…

​Forumi Ekonomik Mbarë Shqiptar kundër “Ballkanit të Hapur”: Fokusi duhet të jetë Procesi i Berlinit

Forumi Ekonomik Mbarë Shqiptar, duke përshëndetur çfarëdo bashkëpunimi ekonomik rajonal, theksoi se bashkëpunim në kuadër të nismës “Balkani i Hapur” nuk…

Kongresi Panshiptar Amerikan: Ballkani i Hapur vetëm pasi Serbia ta njohë Kosovën

Bordi i Organizatës Kongresi Panshiptar Amerikan (KPA) në një deklaratë për media ka thënë se nisma e Ballkanit të Hapur…

Rama për Ballkanin e Hapur: Secili do të merr pjesën që i takon

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka folur sot edhe për çështjen e Ballkanit të Hapur. Rama gjatë vizitës në Gjakovë…

​Oda Amerikane i kërkon Kosovës të konsiderojë pjesëmarrjen në iniciativën e Ballkanit të Hapur

Duke njohur rëndësinë e koordinimit dhe integrimit ekonomik, stabilitetit dhe prosperitetit të Ballkanit Perëndimor përmes lëvizjes së lirë të mallrave,…

Nesho: Escobar dhe Varhelyi nuk shfaqën entuziazëm për Ballkanin e Hapur

Agim Nesho, diplomat, i ftuar në Debat në A2 CNN, teksa u diskutua për samitin e fundit të Ballkanit të…

Pedagogu amerikan: Lavrov i dha “puthjen e vdekjes” Ballkanit të Hapur

Pedagogu amerikan Ed Joseph u pozicionua kundër “Ballkanit të Hapur” dhe argumenti i tij lidhet me Sergei Lavrov. Ministri i…

​Ura e re Velipojë – Ulqin, parashikohet të kushtojë rreth 9 milionë euro

Ura e re Velipojë – Ulqin mbi lumin Bunë parashikohet të kushtojë rreth 9 milionë euro, ndërsa do të shkurtojë…

Rama u përgjigjet deklarimeve të Lavrov mbi Ballkanin e Hapur

Lidhur me deklaratat e ministrit të Jashtëm rus se ky shtet është në përkrahje të Ballkanit të Hapur, kryeministri i…

Rama: “Ballkani i Hapur” nuk ndalet, kush i kundërvihet është i destinuar të zhgënjehet

Vijimësia e “Ballkanit të Hapur” ka qenë mesazhi kryesor i pesë liderëve të Ballkanit Perëndimor. Në përfundim të samitit të…