Promovohet libri “Rrënjët e kujtesës” i autorit Ramiz Selimi

“Rrënjët e kujtesës” titullohet libri i autorit Ramiz Selimi që është promovuar në Bibliotekën Kombëtare. Libri është një roman me…

Qeveria reagon për aksidentin në Serbi: Janë 9 të lënduar

Një autobus i linjës Prishtinë-Graz (Austri) të martën mbrëma, rreth orës 22:00, ka pësuar aksident në Kupci të Madh afër…

Austria nga sot me masa të reja, maskat FFP2 do të përdoren në ambient të hapur

Në Austri sot kanë hyrë në fuqi masat e reja kundër COVID-19 dhe përfshijnë kontrolle të detyrueshme për qasje në…

Vetëvrasja e asistuar u bë e ligjshme në Austri

Në Austri, një ligj hyri në fuqi të shtunën që lejon vetëvrasjen e asistuar për të rriturit që janë të…

Austria investon 45 milionë euro për 9 muaj në Shqipëri

Në totalin e investimeve të huaja në Shqipëri gjatë vitit 2021, rritje të konsiderueshme kanë regjistruar edhe investimet austriake. Banka…

Austria me rregulla të reja strikte, kthen 100 turistë britanikë në kufi

Austria ka refuzuar të lejojë hyrjen e rreth 100 turistëve britanikë në rajonin e skive të Tirolit për shkak të…

Thesare arkeologjike zbulohen nën kështjellën e Grazit në Austri

Varri i urnës 3.000-vjeçare, fragmente bizhuterish dhe copëza japin një pamje të re të historisë së vendbanimeve të Grazit. Gërmimet…

Në Vjenë protestohet kundër masave antiCOVID-19

Rreth 5 mijë kundërshtarë të masave epidemiologjike dolën sot në rrugë në Vjenë, duke vazhduar kështu demonstratat që prej disa…

Austri: Pacientit i pritet këmba e gabuar

Një kirurge në Austri u ndëshkua pasi në maj i preu këmbën e djathtë pacientit dhe gabimi u zbulua dy…

Austria zgjat bllokimin deri më 12 dhjetor

Parlamenti austriak zgjati sonte izolimin edhe për 10 ditë, i cili sipas planit do të përfundojë për të pa vaksinuarit…