Austri, rritje historike e papunësisë në muajin prill

Niveli i papunësisë në Austri regjistroi një rritje historike në muajin prill, si pasojë e paralizimit të ekonomisë, shkaktuar nga…

Reka kërkon ndihmën e Austrisë për heqjen e vizave

Ministri në detyrë i Integrimit Evropian Blerim Reka sot zhvilloi një bisedë telefonike me ministren Federale të Austrisë për BE…

Austria vazhdon lehtësimin e masave të izolimit

Austria bëri publikë hapa të tjerë për lehtësimin e masave kundër koronavirusit. Nga 1 maji, autoritetet thanë se do të…

Austria rihap baret, restorantet dhe shkollat më 15 maj

Kancelari austriak Sebastian Kurtz deklaroi se do të lehtësojë më tej kufizimet e vendosura  më 15 maj, duke lejuar që…

Austria mbylli termocentralin e saj të fundit me qymyr

Austria ka mbyllur termocentralin e saj të fundit me thëngjill, Mellach, të ndërtuar në vitet 1980, i cili siguroi 80…

Austria zvogëlon numrin e trupave në misione në të gjithë botën

Në marrëveshje me ushtritë e tjera evropiane që marrin pjesë në misionet paqeruajtëse dhe në marrëveshje me organizatat ndërkombëtare, ushtria…

Nis “zbutja” e masave – Austria e Spanja hapin dyqane e biznese

Ashtu siç ishte paralajmëruar, Austria e nisi lehtësimin e masave të izolimit të marra për mbrojtje nga koronavirusi. Mijëra dyqane…

Austria do të hapë dyqanet deri në fillim të majit

Kancelari austriak Sebastian Kurtz deklaroi sot se restorantet, hotelet, si dhe shkollat ​​do të qëndrojnë të mbyllura të paktën deri…

Mbyllen katër vendkalime kufitare Slloveni-Austri

Katër kalime të reja kufitare midis Sllovenisë dhe Austrisë do të mbyllen nesër, pasi u vendosën kufizime shtesë nga autoritetet…

Austri – 1.016 të infektuar me koronavirus, tre të vdekur

Një total prej 1.016 njerëz janë infektuar me koronavirus në Austri, njoftoi sot Ministria e Shëndetësisë. Numri i të infektuarve…