Austri, 21 rajone të reja si zona rreziku shumë të lartë COVID-19

​Harta zyrtare COVID-19 e Austrisë kaloi ndjeshëm në të kuqe sot në mbrëmje, kur 21 rajone të reja u caktuan…

Covid-19, rekorde të reja ditore në Zvicër dhe Austri

​Numri i rasteve të reja të COVID-19 në Zvicër dhe Austri fqinje arritën sot nivele rekord. Zyra zvicerane e Shëndetit…

Osmani: Kosova dhe Austria të angazhohen në intensifikim të bashkëpunimit multisektorial

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, priti sot në takim ambasadorin e Austrisë në Prishtinë Chritoph Widinger, me të…

Austria detyron masa të reja kufizuese

​Qeveria austriake njoftoi sot një numër kufizimesh të reja për të frenuar infeksionet në rritje të COVID-19 në vendet e…

Austria me më së shumti raste që nga marsi

Austria ka regjistruar 664 infeksione të reja me koronavirus në 24 orët e fundit, rritja më e madhe që nga…

Austria do të penalizojë platformat online nëse nuk reagojnë ndaj gjuhës së urrejtjes

Austria ka në plan të detyrojë platformat kryesore të internetit si Facebook dhe Google të fshijnë përmbajtjen e paligjshme brenda…

Kaos në kufirin slloveno-austriak për shkak të kontrolleve

​Vendosja nga Vjena e kontrolleve shëndetësore në kufirin slloven për shkak të koronavirusit ka shkaktuar radhë të gjata edhe gjatë…

Kurz: Kontrolle më të rrepta në kufij

Kancelari austriak, Sebastian Kurz kërkoi sot kontrolle më të rrepta në kufij për ata që kthehen nga pushimet e tyre,…

Austria serish me numër të lartë të rasteve të reja me COVID-19

Në Austri, pas pesë ditësh me radhë, numri i rasteve të reja me koronavirus përsëri ka arritur në shifra të…

Koronavirusi hyn në qeverinë austriake

Autoritetet austriake njoftuan sot se një punonjës i qeverisë ishte pozitiv për koronavirus, por se ai nuk ka punuar direkt…