Kurz: Ky nuk është një konflikt mes të krishterëve dhe myslimanëve

Kancelari austriak, Sebastian Kurz dha një mesazh të unitetit kombëtar, ndërsa iu drejtua vendit të tij me një fjalim, pas…

Hoti letër kancelarit austriak: I dënojmë fuqishëm sulmet terroriste në Vjenë

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, i ka dërguar një letër kancelarit të Austrisë, Sebastian Kurz. Përmes kësaj letre,…

Rama për sulmin terrorist: Zemërthyer, qëndrojmë të vendosur me Austrinë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka dënuar sulmin terrorist në Vjenë që ndodhi mbrëmjen e së hënës. Me anë të…

Arrin në katër numri i viktimave pas atentatit terrorist në Vjenë

Një tjetër person humbi jetën pas sulmit terrorist në Vjenë, duke e çuan në katër numrin e përgjithshëm, deklaruan autoritetet…

BE, Franca dhe Gjermania dënojnë sulmin në Vjenë

Bashkimi Evropian (BE) ka dënuar sulmin në Vjenë, i cili është përshkruar si një “sulm i tmerrshëm” dhe një “akt…

Vazhdon drama rrugëve të Vjenës, qytetarëve u kërkohet të gjejnë strehim

Policia e Vjenës është duke vazhduar aksionin për kapjen e sulmuesve në Vjenë. Në një postim në Twitter, policia u…

Ambasada e Kosovës thotë se kosovarët në Vjenë janë të sigurt

Zëvendëskryeministri i parë Besnik Tahiri ka bërë të ditur se sipas të dhënave nga Ambasada e Kosovës në Austri, të…

Kosova solidarizohet me Austrinë

Shefja e diplomacisë kosovare Meliza Haradinaj-Stublla ka shprehur solidaritetin e popullit të Kosovës me Austrinë, pas sulmit me armë zjarri…

Të shtëna në Vjenë: Ka të plagosur, oficeri i policisë në rrezik – video

Sonte ka pasur të shtëna me armë zjarri pranë sinagogës në qendër të Vjenës, ku sipas informacioneve të para një…

Austri, rikufizim dhe shtetrrethim për të frenuar COVID-19

Qeveria austriake njoftoi sot një kufizim të ri, me vendosjen e një shtetrrethimi dhe mbylljen e restoranteve, hoteleve, institucioneve kulturore…