Sondazhet: Bie popullariteti i partisë së kancelarit austriak Nehammer

Sondazhet e opinionit publik kanë treguar prej kohësh një rënie dramatike të popullaritetit të Partisë Popullore të Austrisë (OVP) në…

Osmani takon Nehammer: Austria mbështet liberalizimin e vizave

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, gjatë vizitës në Bruksel, ka takuar kancelarin e Austrisë, Karl Nehammer me të cilin ka…

​Ministri i Jashtëm austriak: Evropa të tregohet e kujdesshme, Moska mund të destabilizojë rajonin

Ministri i Jashtëm i Austrisë, Alexander Schalenberg ka thënë se sulmi i Rusisë në Ukrainë duhet të zgjojë Bashkimin Evropian…

​Schallenberg sot për vizitë në Kosovë

Ministri Federal për Çështjet Evropiane dhe Ndërkombëtare të Austrisë,  Alexander Schallenberg do të arrijë të martën për vizitë zyrtare në…

Austria s’do të pajtohet me hyrjen e Ukrainës në BE në dëm të Ballkanit Perëndimor

Kryetari i Parlamentit austriak, Wolfgang Sobotka, deklaroi se vendi i tij nuk do të pajtohet kurrë me anëtarësimin e Ukrainës…

Ish-ministri i Mbrojtjes në Austri: Do të punojmë fuqishëm për njohjen e plotë të Kosovës

Në konferenca e Lidershipit në Ballkan“ Paqja, Siguria dhe Zhvillimi në Ballkanin Perëndimor”, të Federatës Universale të Paqes, president i…

Rangnick iu nevojit vetëm një javë si trajner i Austrisë për të treguar që nuk kishte faj në dështimin e United – video

Ralf Rangnick e filloi mandatin e tij si trajner i Austrisë në mënyrën më të mirë mbrëmë, me një fitore…

Austria nuk ka plane të anëtarësohet në NATO

Në dritën e përpjekjeve të Suedisë dhe Finlandës për t’u bashkuar me NATO-n, Ministri i Jashtëm australian Alexander Schallenberg tha…

Zyrtare, Rangnick është trajneri i ri i Kombëtares së Austrisë

Trajneri i përkohshëm i Manchester United, Ralf Rangnick, tani ka një detyrë të re, ku është emëruar trajner i Kombëtares…

Austria kundër anëtarësimit të Ukrainës në BE

Përpjekjet e Ukrainës për t’u bërë pjesë e Bashkimit Evropian, kanë hasur rezistencë nga Austria dhe kjo që e ka…