Dialogu pa progres, dallimet për Asociacionin dominuan bisedimet me Serbinë

Dialogu Kosovë-Serbi nuk solli rezultate konkrete as në vitin 2021. Me vetëm dy takime të nivelit të lartë në Bruksel,…

Qeverisë i kërkohet të këmbëngulë në vendimin e Kushtetueses për Asociacionin, LVV refuzon themelimin e tij

Në gjashtë vjetorin e vendimit të Gjykatës Kushtetuese për Asociacionin e komunave me shumicë serbe, Qeverisë së Kosovës i kërkohet…

​Kushtetuesja para 6 vjetësh vendosi për asociacionin

Gjykata Kushtetuese e Kosovës më 23 dhjetor 2015, ka marrë vendim në lidhje me asociacionin e komunave me shumicë serbe.…

Dialogu në udhëkryq, Kurti dhe Borrell përplasen për Asociacionin

Takimi i radhës të dialogut Kosovë-Serbi është vendosur në udhëkryq. Megjithëse, kryeministri Albin Kurti paralajmëroi një takim javën e ardhshme,…

Kurti dhe Borrell përplasen për Asociacionin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe përfaqësuesi i BE-së për politikë të jashtme, Josep Borrell kanë shprehur qëndrime të kundërta,…

​Dallimet për Asociacionin bllokojnë dialogun

Barikadimi në qëndrime të kundërta për themelimin e Asociacionit kanë bllokuar sërish dialogun Kosovë-Serbi. Dështimi i takimit në nivel kryenegociatorësh…

Abazi: Deklaratat se qeveria do ta pranojë asociacionin, vijnë prej atyre që e kanë nënshkruar asociacionin

Anëtari i Kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Muhamet Hamiti ka thënë për KosovaPress se asociacioni me fuqi ekzekutive…

LDK frikësohet se Qeveria mund ta pranojë asociacionin, reagon Tërmkolli

Nga Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) kanë shprehur shqetësimet se Qeveria e Kosovës mund të pranojë themelimin e Asociacionit të…

Palmer: Marrëveshja për asociacionin duhet të zbatohet

Zëvendësndihmës sekretari i Shtetit, Mathew Palmer, ka deklaruar se marrëveshja për asociacionin e komunave me shumice serbe është obligim të…

Hoti sqarohet për dialogun Kosovë-Serbi: Po thuhen gjëra të pavërteta

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Avdullah Hoti është deklaruar rreth dialogut Kosovë-Serbi. Ai thotë se në dialog me Serbinë ka…
error: