​Gjashtë vjet nga nënshkrimi i Asociacionit dhe tri marrëveshjeve të tjera

Më 25 gusht 2015, në Bruksel u nënshkruan katër marrëveshje për normalizimin e raporteve Kosovë – Serbi. Delegacionet e Kosovës…

Haxhiu, Lekaj, Kadaj-Bujupi dhe Baftiu dalin para drejtësisë

Ministrja Albulena Haxhiu, deputeti Pal Lekaj dhe ish-deputetet, Donika Kadaj-Bujupi dhe Besa Baftiu, do të dalin sot para drejtësisë për…

Asociacioni sfidë edhe për qeverinë në ardhje, BE kërkon themelimin e tij

Bashkimi Evropian po pret nga qeveria në ardhje (Kurti), themelimin e Asociacionit të Komunave serbe në Kosovë. Sipas BE-së, institucionet…

Kosova të ndërtojë konsensusin dhe të vazhdojë dialogun me Serbinë

Tash e disa muaj ka rifilluar dialogu Kosovë-Serbi, me ndërmjetësim të Bashkimit Evropian, në kuadër të së cilit kryeministri i…

Asociacioni polarizon edhe më tej skenën politike në Kosovë, BE-ja kërkon implementimin e tij

Qeveria e Kosovës po zotohet se themelimi i Asociacionit të Komunave Serbe do të jetë vetëm në përputhje me Kushtetutën,…

Lajçak në Beograd, thotë se për Asociacionin është rënë dakord

Çdo gjë që është dakorduar, duhet të zbatohet, tha të enjten në Beograd i dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian…

Lajçak thotë se e ka marrë konfirmimin që Kosova do t’i përmbushë zotimet, përfshirë Asociacionin

Përfaqësuesi i posaçëm i Bashkimit Evropian në dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak ka thënë se nuk do të ketë marrëveshje përfundimtare…

Asociacioni i Komunave Serbe pritet të stopojë dialogun Kosovë-Serbi

Dialogu Kosovë-Serbi në Bruksel mund të bllokohet për shkak të dallimeve për çështjen e themelimit të Asociacionit të Komunave Serbe…

Asociacioni të largohet nga tavolina e dialogut, do të hasë në rezistencë jetësimi i tij

Takimi i nesërm në Bruksel ka ngjallë diskutime të ashpra në Kosovë. Mundësia e riaktualizimit të themelimit të Asociacionit të…

Hoti: Në Kosovë nuk do të ketë asnjëherë një Asociacion me kompetenca ekzekutive

Ani pse dje presidenti, Hashim Thaçi hapjen e temës së Asociacionit  të Komunave Serbe e konsideroi të rrezikshme, kryeministri Avdullah…
error: