Hoxhaj i reagon Bislimit: T’ia ndërrojmë literaturën, nuk po e di çfarë po lexon

Ish-ministri i jashtëm Enver Hoxhaj ka kritikuar deklaratën e zëvendëskryeministrit Besnik Bislimit, i cili mbrëmë tha se qeveria ka një…

ShBA e përkushtuar për mbrojtjen e Ukrainës

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë qartësuar se mbeten të përkushtuara t’i mbështesin dhe mbrojnë – duke përfshirë sovranitetin dhe…

Blinken: Ne do të përgjigjemi shpejt e ashpër nëse Rusia dërgon ushtrinë në Ukrainë

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken paralajmëroi në Berlin se Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre do të përgjigjen…

Blinken: Ne i kemi ofruar Rusisë një zgjedhje të qartë

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken tha sot se Rusisë iu ofrua një zgjedhje e qartë midis dialogut dhe diplomacisë…

Përfshirja amerikane pritet t’i jep një dinamikë të re dialogut Kosovë-Serbi

Ambasadorët e rinj amerikan në Kosovë dhe Serbi, si dhe mbështetja e theksuar në letrën e sekretarit Antony Blinken pritet…

Blinken i shkruan Kurti: ShBA pret bashkëpunim për marrëveshjen e vonuar Kosovë-Serbi

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti ka pranuar letër nga Sekretari i shtetit i Shteteve të Bashkuara të Amerikës,…

Hajrullahu: Rusia nuk mund ta krahasojë ndërhyrjen e NATO-s në Kosovë me pushtimet ruse në territoret e shteteve sovrane

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken ka vënë në pikëpyetje vendimin e Kazakistanit për të kërkuar ndihmë ushtarake ruse për…

Blinken e Stoltenberg diskutuan qasjen e NATO-s ndaj Rusisë

Sekretari i Shtetit, Antony Blinken, ka biseduar sot me sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, për të diskutuar situatën…

​Blinken: Nuk ka plane për një takim Biden-Putin

Sekretari i Shtetit Antony Blinken njoftoi sot se nuk ka plane për një takim personal midis presidentit Joe Biden dhe…

Blinken: Nuk do të lejojmë sulmin ndaj Ukrainës

Rreziku i një agresioni rus ndaj Ukrainës do të trajtohet si urgjencë, ndërsa Shtetet e Bashkuara të Amerikës po përgatiten…