Borrell e Blinken: BE e SHBA po bëjnë gjithçka së bashku për të ndalur luftën

Shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell dhe sekretari i Shtetit, Antony Blinken, të cilët po marrin pjesë…

Blinken: SHBA ende e hapur për diplomaci, por s’ka rrugë nëse Rusia nuk tërheq forcat

Sekretari i Shtetit, Antony Blinken, tha të mërkurën se SHBA mbetet e hapur ndaj diplomacisë me Rusinë për t’i dhënë…

Agresioni rus, Blinken të enjten nis vizitën në Evropë

Sekretari i Shtetit Antony Blinken do të niset të enjten për një udhëtim në Evropë, i cili do të përfshijë…

​Blinken kërkon përjashtimin e Rusisë nga Këshilli i OKB-së për të Drejtat e Njeriut

Sekretari Amerikan i Shtetit Antony Blinken hodhi idenë e largimit të Rusisë nga Këshilli i OKB-së për të Drejtat e…

Zyrtari amerikan: Rusia do të kërcënojë se do të vrasë ukrainasit që nuk dorëzohen

Administrata Biden beson se Rusia do të kërcënojë se do të vrasë familjet e ushtarëve ukrainas nëse ata nuk dorëzohen,…

Blinken: Rusia synon të rrethojë dhe kërcënojë Kievin

Sekretari i Shtetit Antony Blinken është shprehur se të gjitha provat tregojnë se Rusia synon të rrethojë dhe kërcënojë Kievin.…

​Blinken anulon takimin me Lavrov: S’ka kuptim pasi pushtimi filloi

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, anuloi takimin me ministrin e Jashtëm rus Sergey Lavrov në Gjenevë i planifikuar të…

Blinken: Lëvizja e Rusisë, një akt i turpshëm

Edhe sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken ka reaguar ndaj lëvizjes se presidentit të Rusisë, Vladimir Putin për njohjen e…

Blinken: Ende ka gjasa për mënjanimin e luftës

Sekretari i Shtetit Antony Blinken tha sot se Rusia nuk ka hequr dorë nga një pushtim i Ukrainës, megjithëse ka…

​Kriza ruso-ukrainase, Blinken dhe Lavrov takohen javën e ardhshme

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken pritet të zhvillojë diskutime mbi krizën në Ukrainë me homologun e tij rus, Sergei…