Blinken do të vizitojë Izraelin këtë javë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken do të udhëtojë në Izrael këtë javë për të takuar udhëheqës të lartë izraelitë,…

Gërvalla takon Blinkenin: Kosova e SHBA-ja me lidhje të forta

Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla e cila po qëndron në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA)…

Osmani takon Blinkenin, diskutojnë për të ardhmen euroatlantike të Kosovës

Presidentja  e Kosovës, Vjosa Osmani është takuar me Sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken, gjatë qëndrimit të saj në New…

Blinken takohet me Zelenskyn në Kiev

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken vizitoi Kievin dhe u takua me udhëheqësin ukrainas Volodymyr Zelenskyy të enjten. Udhëtimi dy-ditor…

Ministrja e Jashtme bullgare bisedoi me Sekretarin Amerikan të Shtetit

Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Jashtme bullgare, Mariya Gabriel, pati një telefonatë me Sekretarin Amerikan të Shtetit Anthony Blinken, njoftoi Ministria…

Blinken thekson nevojën për depërshkallëzim të situatës në veri dhe kthim në dialog

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka njoftuar që ka biseduar me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, si dhe presidentin…

Kurti e njoftoi Blinkenin për situatën në veri dhe takimin e Brukselit

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka biseduar me sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken, të cilin e ka njoftuar për…

​Blinken shpreson që ofensiva ukrainase do të detyrojë Putinin të negociojë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, tha se shpreson që një ofensivë e suksesshme nga Ukraina do ta detyrojë presidentin…

Blinken: Përshkallëzimi i situatës në veri i pengon përpjekjet euroatlantike

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, edhe njëherë u ka bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të ndërmarrin hapa të…

Blinken: Të ulen tensionet në veri, palët t’i kthehen dialogut

Sekretari amerikan i shtetit, Antony Blinken  iu ka bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të marrin veprime të menjëhershme për…