Blinken: Zbatimi i marrëveshjes shtyn pesë vendet e BE-së drejt njohjes së Kosovës

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken ka deklaruar të mërkurën se nëse marrëveshja e Ohrit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë zbatohet,…

Blinken: Zbatimi i marrëveshjes, i hap rrugën njohjes së Kosovës nga pesë vendet e BE-së

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken dekaroi të mërkurën se nëse marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë zbatohet, kjo do t’i…

Blinken për marrëveshjen në Ohër: Përmbushja e obligimeve përshpejton rrugën drejt BE-së

Sekretari i Deparatamentit Amerikan të Shtetit, Antony Blinken ka mirëpritur dakordimin e Kosovës dhe Serbisë për aktin e zbatimit të…

​Blinken: Të mos mashtrohemi nga thirrjet për armëpushim të pakushtëzuar në Ukrainë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, paralajmëroi Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara që të mos mashtrohet nga thirrjet…

Bliken thotë se është ‘thellësisht i pikëlluar’ nga tërmetet në Turqi

Sekretari amerikan i Shtetit tha të dielën se është “thellësisht i pikëlluar” nga shkatërrimet e tërmeteve të javës së kaluar…

Blinken: Kosova dhe Serbia do të bëjnë kompromise të vështira

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, sot ka deklaruar se liderët e Kosovës dhe Serbisë do të bëjnë kompromise të…

Sekretari amerikan i Shtetit shtyn udhëtimin në Pekin për shkak të frikës së spiunazhit

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken po shtyn udhëtimin e tij në Pekin për shkak të shqetësimeve të Uashingtonit rreth…

Blinken telefonon Vuçiqin: Qasje konstruktive ndaj planit evropian

Në një bisedë telefonike, kreu i diplomacisë amerikane, Antony Blinken tha se e falënderoi presidentin serb për angazhimin e tij…

Blinken bisedon me ministrin e jashtëm të Kinës për marrëdhëniet SHBA-Kinë

Kreu i diplomacisë amerikane, Antony Blinken, foli sot me ministrin e sapoemëruar të Jashtëm kinez, Chin Gang për marrëdhëniet SHBA-Kinë…

Blinken falënderoi Turqinë për përpjekjet për të siguruar vazhdimësinë e nismës së grurit

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, gjatë bisedës së sotme me ministrin e Jashtëm turk, Mevlut Çavusoglu, falënderoi Ankaranë për…