Tajani: Vetëm emigrantët e shpëtuar në det do të dërgohen në qendrat në Shqipëri

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Jashtëm Antonio Tajani tha të martën se qeveria do të paraqesë një projektligj në parlament për…

Tajani thotë se 14 italianët në Gaza nuk janë në rrezik për momentin

Zëvendëskryeministri dhe ministër i Jashtëm Antonio Tajani tha të shtunën se 14 italianët që janë aktualisht në Rripin e Gazës…

Tajani njofton fundin e lëshimit të vizave “të lehta”

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Jashtëm italian Antonio Tajani njoftoi të premten një linjë të re të ashpër për lëshimin e…

Tajani thotë se Hezbollahu duhet të qëndrojë brenda Libanit

Militantët e Hezbollahut duhet të qëndrojnë brenda Libanit në luftën Izrael-Hamas, tha të premten zëvendëskryeministri dhe ministri i Jashtëm italian…

​Tajani thotë se përdhosja e kufomave është për frikacakë e jo për luftëtarë

Hamasi është përgjegjës për gjithçka që po ndodh pas sulmit të tij terrorist ndaj Izraelit në fundjavë duke përfshirë rrethimin…

Itali, Tajani: Ideja e zhdukjes së Izraelit është e papranueshme

Ideja e zhdukjes së shtetit të Izraelit është “e papranueshme”, tha të dielën zëvendëskryeministri dhe ministri i Jashtëm i Italisë…

Tajani: Afrika tashmë ka ‘shpërthyer’, duhet ndërhyrja e OKB-së

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Jashtëm i Italisë Antonio Tajani bëri thirrje të premten për ndërhyrjen e Kombeve të Bashkuara në…

Tajani thotë se Kim është partneri ‘më i keq i mundshëm’ për Moskën

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Jashtëm i Italisë, Antonio Tajani tha të martën se presidenti rus, Vladimir Putin po bën një…

Meloni: Pezullimi i marrëveshjes për drithërat nga Rusia, shkelje kundër njerëzimit

Kryeministrja italiane, Giorgia Meloni ka kritikuar vendimin e Rusisë për të mos zgjatur marrëveshjen e ndërmjetësuar nga OKB-ja, e cila…

Kurti bisedon me kryediplomatin italian: Mirënjohës për forcat e KFOR-it

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka zhvilluar bisedë telefonike me Ministrin e Jashtëm të Italisë, Antonio Tajani. Ai ka bërë…