Merkel: E shqetësuar për të ardhmen e BE-së

​Kancelarja gjermane Angela Merkel, në largim nga skena politike, tha sot se ishte e shqetësuar për të ardhmen e Bashkimit…

Merkel: BE të arrijë marrëveshje për Poloninë dhe migracionin

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha sot se sundimi i ligjit është një aspekt kyç i Bashkimit Evropian, i cili duhet…

​Merkel: BE duhet të zgjidhë dallimet përmes bisedimeve reciproke

Bashkimi Evropian duhet të zgjidhë mosmarrëveshjet me biseda të ndërsjella, dhe jo me vendime gjyqësore, deklaroi sot kancelarja gjermane Angela…

Merkel: G20 të parandalojë kaosin në Afganistan

Kancelarja gjermane Angela Merkel bëri thirrje sot për ndihmë ndërkombëtare me qëllim parandalimin e rënies së Afganistanit në kolaps ekonomik.…

Rama për televizionin gjerman: Evropa s’është në formën e saj më të mirë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama në një intervistë dhënë për televizionin kombëtar gjerman, NTV ka folur për samitin në Slloveni…

Merkel: S’është e lehtë zgjidhja e problemit Kosovë-Serbi, por kemi bërë hapa të vegjël në drejtimin e duhur

Kancelarja gjermane Angela Merkel në Samitin e Brdos në Slloveni, ka thënë se nuk është e lehtë zgjidhja e problemit…

Merkel: Nuk mbështeta një datë të caktuar për aderimin e Ballkanit Perëndimor në BE

Kancelarja gjermane Angela Merkel deklaroi sot se pjesëmarrësit në samitin BE-Ballkani Perëndimor ranë dakord që vendet e Ballkanit Perëndimor i…

Pahor nderon Angela Merkel me urdhrin më të lartë slloven

Presidenti i Sllovenisë Borut Pahor ka nderuar sot kancelaren gjermane Angela Merkel me Urdhrin e Meritës së Veçantë për kontributin…

“Mirupafshim dhe faleminderit Angela Merkel”, kancelarja largohet nga Shqipëria

Kancelarja gjermane Angela Merkel është larguar Shqipëria, pas vizitës së sotme. Kryeministri Edi Rama ka publikuar pamjet e përcjelljes së…

Merkel e quan të pazëvendësueshëm Procesin e Berlinit, Rama kritikon Kosovën

Kancelarja gjermane, Angela Merkel në kuadër të vizitës në Shqipëri ku ka takuar krerët e qeverive të Ballkanit Perëndimor, ka…