​Ngrihet flamuri i BE në Tiranë, Rama: Nga sot rruga jonë bëhet më sfiduese

Mëngjesin e sotëm para Kryeministrisë në Tiranë u zhvillua sot ceremoniali i ngritjes simbolike të flamurit të BE, pas çeljes…

Suedia nënshkruan aplikimin për anëtarësim në NATO

Ministrja e Jashtme e Suedisë, Ann Linde, ka nënshkruar të martën në mëngjes aplikimin për anëtarësim në NATO, duke u…

​Vuçiq: Kosova aplikon nesër për anëtarësim në Këshill të Evropës

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se Kosova nesër do të aplikojë për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Këto…

​Vuçiq: Do të përgjigjemi seriozisht nëse Kosova aplikon për anëtarësim në Këshillin e Evropës

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq tha në Bruksel se Beogradi do të përgjigjet “me përgjegjësi dhe seriozitet” nëse Kosova do të…

Mehaj: Synimi ynë kryesor strategjik është anëtarësimi në NATO

Me ceremoni është bërë transferimi i autoritetit të drejtorit të Ekipit Këshillues dhe Ndërlidhës të NATO-s në Ministrinë e Mbrojtjes…

Zëvendësministri i MPJD-së: Në momentin e duhur do të aplikojmë për anëtarësim në organizata ndërkombëtare

Zëvendësministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Kreshnik Ahmeti, thotë se kanë bërë listën e prioriteteve për anëtarësimin e Kosovës…

​13 vite nga anëtarësimi i Shqipërisë në NATO

Më 1 prill 2009, Shqipëria u bë anëtare me të drejta të plota në Organizatën e Traktatit të Atlantikut të…

Kodheli: Atë që Shqipëria e bën për anëtarësim të Kosovës në NATO nuk bëhet nga asnjë vend tjetër

Një delegacion i Komisionit për Politikën e Jashtme të Kuvendit të Shqipërisë po qëndron në Kosovë. Të njëjtit u pritën…

Invazioni rus në Ukrainë, Osmani: Anëtarësimi në NATO të shihet nga prizmi i sigurisë

Pas invazionit rus në Ukrainë, presidentja Vjosa Osmani thotë se po insistojnë që anëtarësimi i shteteve të reja në NATO…

Kërkohet të intensifikohen përpjekjet për anëtarësim në Këshillin e Evropës

Institucioneve të Kosovës iu kërkohet të intensifikojnë përpjekjet për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Pas përjashtimit të Rusisë, përfshirja e…