Plenkoviq: Diplomatët e dëbuar rusë u larguan nga Zagrebi

Kryeministri Andrej Plenkoviq hodhi sot poshtë si propagandë akuzën e Ministrisë së Jashtme së Rusisë se Kroacia, në aktin e…

Plenkoviq: Të hapen sa më shpejt bisedimet për hyrjen e Shqipërisë e Maqedonisë së Veriut në BE

Kryeministri i Kroacisë Andrej Plenkoviq priti sot në takim komisionarin e Komisionit Evropian për Fqinjësi dhe Zgjerim, Oliver Varhelyi me…

Plenkoviq bisedon me Zelensky, premton ndihmë shtesë për Ukrainën

Kryeministri i Kroacisë Andrej Plenkoviq njoftoi sonte pas një bisede telefonike me presidentin e Ukrainës Volodymyr Zelensky se Kroacia do…

Plenkoviq: Dy aeroplanë amerikanë F-16 do të mbërrijnë nesër në Zagreb

Në një deklaratë pas takimit të koalicionit, kryeministri Andrej Plenkoviq njoftoi se dy aeroplanë luftarakë amerikanë do të mbërrijnë në…

Plenkoviq: Blinken shprehu mbështetje pas rrëzimit të dronit në Zagreb

Kryeministri i Kroacisë Andrej Plenkoviq ka biseduar sot me sekretarin amerikan të Shtetit Antony Blinken, i cili shprehu shqetësimin dhe…

Plenkoviq: Në dron kishte bombë

Kryeministri i Kroacisë, Andrej Plenkoviq, ka dhënë një deklaratë pas seancës së Kryesisë dhe Këshillit Kombëtar të HDZ-së. Në një…

Plenkoviq thotë se Kroacia do të reagojë me vendosmëri nëse Rusia sulmon Ukrainën

Kryeministri Andrej Plenkoviq paralajmëroi sot se Kroacia do të reagojë “qartë dhe me vendosmëri” në rast se Rusia sulmon Ukrainën.…

Plenkoviq: Poloninë po dëshirojnë ta destabilizojnë përmes emigrantëve, ne kemi një problem të ngjashëm

Polonia po përballet me një përpjekje të orkestruar për të destabilizuar një fluks të organizuar ilegal të emigrantëve nga Bjellorusia,…

​Kroacia nis sot 130 ushtarë për Kosovë

Ministria e Mbrojtjes e Kroacisë ka njoftuar se sot do të nisen 130 ushtarë kroatë si pjesë e misionit paqeruajtës…

​Kurti dhe Plenkoviq zotohen për fuqizim të marrëdhënieve mes dy vendeve

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti me ceremoni të lartë shtetërore sot ka pritur homologun e tij kroat, Andrej Plenkoviq. Pas…