SHBA: Zgjatja e Vetingut, hap i rëndësishëm përpara për të gjithë shqiptarët

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri ka përshëndetur votimin e sotëm në Kuvendin e Shqipërisë për zgjatjen…

​SHBA urdhëron familjarët e stafit të ambasadës të largohen nga Ukraina

SHBA ka urdhëruar të familjarët e stafit të ambasadës së saj në Ukrainë të largohen nga ky vend pas tensioneve…

Kim: Ngritja në Shqipëri e Shtabit Pararojë të SOCEUR, me rëndësi për sigurinë rajonale

Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë, Yuri Kim u shpreh sot se ngritja në Shqipëri e Shtabit Pararojë të Komandës amerikane…

Ambasada e SHBA reagon pas shkarkimit të bordit të RTK

Ambasada e SHBA në Prishtinë reagoi pas shkarkimit të bordit të RTK-së nga Kuvendi i Kosovës duke e quajtur veprim…

Ambasada e SHBA: Votoni, e ardhmja e Kosovës është në duart tuaja

Ambasada e SHBA në vendin tonë ka ftuar qytetarët që të shfrytëzojnë të drejtën e tyre për votim. Përmes një…

SHBA fton partitë dhe institucionet të respektojnë vendimin e Kushtetueses

Shtetet e Bashkuara i kanë bërë thirrje të gjitha partive politike dhe institucioneve në Kosovë që të respektojnë vendimet e…

Ambasada e SHBA-së: Dhuna në familje është krim – raportojeni

Ambasada amerikane në Prishtinë ka bërë thirrje që të lajmërohen në polici të gjitha rastet e dhunës në familje. Në…

Veliu pranoi donacion nga Ambasada e SHBA-ve

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, përkatësisht Byroja për çështje Ndërkombëtare të Narkotikëve dhe Zbatimit të Ligjit (INL), ka…

Ambasada e SHBA mirëpret inkurajimin e përfaqësimit të pakicave në FSK dhe polici

Ambasada amerikane në Kosovë ka përshëndetur përpjekjet për të inkurajuar përfaqësimin e pakicave në Forcën e Sigurisë së Kosovës dhe…

Ambasada e SHBA-së kundër ligjit për vlerat e UÇK-së

Ambasada amerikane në Kosovë është shprehur kundër nismës  së Partisë Demokratike të Kosovës rreth ligjit për mbrojtjen e vlerave të…