Pesë ushqime që nxisin një tretje të shëndetshme

Një problem i thjeshtë me tretjen si fryrja e barkut mund t’ju bëjë të ndiheni jo rehat. Zakonet e këqija…

​Dubai heq 30% taksën e alkoolit dhe tarifën e licencës në një përpjekje të dukshme për të nxitur turizmin

Dubai ka hequr taksën 30% të alkoolit në një përpjekje të dukshme për të nxitur turizmin. Gjithashtu do të ndalojë…

Ja çfarë do të ndodhë me mëlçinë tuaj kur të ndaloni së piri alkool

Nuk është sekret që alkooli ndikon në shëndetin e mëlçisë. Pavarësisht kësaj, Instituti Kombëtar për Abuzimin me Alkoolin dhe Alkoolizmin…

Si ndikon në organizëm konsumimi i tepërt i alkoolit?

Pushimet janë një kohë plot me mundësi për të shijuar një gotë verë të zier, xhin dhe tonik, shampanjë apo…

Çka ndodh kur përzihen antibiotikët dhe alkooli

Ekzistojnë barna kundër infeksioneve të cilat kurrsesi nuk bën të kombinohen me alkoolin, sepse madje edhe pirja e vetëm dy-tri…

Koha kur ndalohej alkooli në ShBA

101 vjet më parë, më 23 nëntor 1921, një vit e 10 muaj pas miratimit të amendamentit të 18-të të…

Vitet kur ndaloheshin pijet alkoolike në ShBA

Më 28 tetor 1919, presidenti Woodrow Wilson, i vuri veton projektligjit Volkstead, që kërkonte ndalimin me ligj në Shtetet e…

Si ndikon alkooli në organizëm para gjumit?

A është e vërtetë që disa gota “të mira” para se të shkoni në shtrat mund të nxisin një pushim…