Eksperti serb i sigurisë: Të gjithë kriminelët e luftës në Serbi janë spiunë pro-rusë, mafia politike e dëshiron Putinin

Eksperti serb i sigurisë Darko Trifunoviq, i cili në opinionin kosovar u bë i njohur përmes dokumentarit “Virussia”, thotë se…

Scholz- Vuçiqit: E paimagjinueshme anëtarësimi në BE-së pa njohjen e pavarësisë së Kosovës

Kancelari gjerman Olaf Scholz, është shprehur ditën e sotme se pret që sanksionet kundër Rusisë të mbështeten nga të gjitha…

Vuçiq në Ohër: Ballkani i Hapur nuk e zëvendëson BE-në

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në Ohër deklaroi se Ballkani i Hapur sjell përfitime për vendet e rajonit dhe se…

Dialogu Kosovë-Serbi, Vuçiq kërkon kompromis

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se beson se në dialogun me Kosovën “nuk jemi larg” nga arritja e mundshme…

Osmani: Vuçiq duke blerë gazin rus po e financon luftën e Putin-it

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka reaguar pas marrëveshjes së re për gazin rus ndërmjet presidentit serb Aleksandar Vuçiq dhe…

Vuçiq: Kroacia do të ndalojë anëtarësimin e Serbisë në BE

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, po qëndron në Forumin Ekonomik Botëror në Davos, ku siç tha ai ka pasur një…

Deklarata e Vuçiq acaron raportet Serbi-Kroaci, Zagrebi kërcënon me bllokadë në BE

Deklarata e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, se “në vitin 1995 kroatët kanë vrarë serbë e jo anasjelltas” ka shkaktuar…

Vuçiq: S’do të kemi ushqim të mjaftueshëm, por Rusisë s’do t’i vendosim sanksione

Presidenti Aleksandar Vuçiq ka pranuar se Serbia do të jetonte dhjetë herë më mirë sikur të vendoset sanksione ndaj Rusisë,…

Vuçiq: Pozita e Serbisë është vështirësuar më tej me deklaratat e fundit të Putin-it

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq iu drejtua mediave në Berlin, ku u takua me ministren gjermane të Mbrojtjes Analen Berbock.…

​Dështimi i marrëveshjes për targat, kërkohet takim Kurti-Vuçiq

Pas dështimit të marrëveshjes për targat ndërmjet Kosovës dhe Serbisë po kërkohet takim i nivelit të lartë politik, mes kryeministrit…