Ministrja Xhaçka shprehet se Qeveria e Kosovës tregoi pjekuri

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka e konsideroi sot vendimin për shtyrjen e reciprocitetit sa i përket…

Osmani: 23 vjet më parë, NATO ndërhyri për të ndaluar gjenocidin e vazhdueshëm të kryer kundër popullit të Kosovës

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka kujtuar 23-vjetorin e fillimit të sulmeve të NATO-s ndaj caqeve serbe. Osmani thotë së…

SHBA dhe aleatët kërkojnë të dëbojnë Rusinë nga G20

SHBA dhe vendet e tjera perëndimore po shqyrtojnë një lëvizje për të përjashtuar potencialisht Rusinë nga G20, raporton Reuters. Agjencia…

​Aleatët e NATO-së forcojnë mbështetjen ushtarake ndaj Ukrainës

Shefi I NATO-së Jens Stoltenberg konfirmoj  sot  se Aleatët e NATO-së  kanë rritur  mbështetjen duke e  ndihmuar me raketa të…

Mehaj në 3-vjetorin Ushtrisë së Kosovës: Kemi arsye të fuqishme të ndjehemi krenar me të gjitha të arriturat

Në tre vjetorin e themelimit të Ushtrisë së Kosovës, ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj thotë se ka arsye të fuqishme…

Armëpushimi që i dha fund Luftës së Parë Botërore

Më 11 nëntor të vitit 1918, Gjermania nënshkruan një marrëveshje për armëpushim me aleatët në një vagon treni në pyllin…