​Donbasi po përballet me “sulmet më të ashpra” prej nisjes së luftës

Forcat ruse kanë vazhduar të bombardojnë rajonin lindor të Donbasit, teksa zyrtarët ukrainas kanë thënë se e gjithë situata në…

​Forcat ukrainase rimarrin një fshat në rajonin e Kharkiv

Forcat ukrainase kanë rimarrë një tjetër fshat në rajonin verior të Kharkivit, ndërsa një kundërofensivë vazhdon kundër forcave ruse. Në…

​BE-ja propozon sanksione ndaj naftës ruse

Komisioni Evropian propozoi sot sanksione të reja ndaj eksporteve ruse të naftës për shkak të pushtimit të Ukrainës, konfirmuan zyrtarë…

SHBA trajnon ushtarë ukrainas në Gjermani

SHBA aktualisht po trajnon ushtarët ukrainas në Gjermani dhe vende të tjera për përdorimin e pajisjeve ushtarake, tha zëdhënësi i…

​Serbia vazhdon marshet në mbështetje të Rusisë, përmendet edhe Kosova

Masakrat dhe vrasjet ndaj civilëve që po ndodhin në Ukrainë, si dhe rreshtimi i Perëndimit kundër Rusisë, nuk po i…

​Finlanda dhe Suedia së shpejti mund të anëtarësohen në NATO

Finlanda dhe Suedia së shpejti mund t’i bashkohen NATO-s, lëvizje që ka të ngjarë të zemërojnë Moskën dhe që zyrtarët…

Protestuesi i Moskës lidh duart si viktimat e Buçës

Një protestues në Moskë është fotografuar i shtrirë me fytyrë përtokë me duart e lidhura, në shenjë proteste, pasi trupat…

​Zelensky për agresionin rus në Ukrainë: Në të vërtetë ky është gjenocid

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky e ka përshkruar pushtimin rus të vendit të tij si “torturë të të gjithë kombit”. Duke…

NATO aktivizon mbrojtjen bërthamore

NATO ka aktivizuar mbrojtjen e saj kundër armëve kimike dhe bërthamore pas shqetësimeve se Rusia mund të përdorë armë të…

Mbi 1300 persona nën rrënojat e teatrit të Mariupolit

Mbi 1 300 persona kanë mbetur të bllokuar nën rrënojat e teatrit në Mariupol, raportoi sot komisionerja për të Drejtat…