​Lidhjet me Putinin, ish-kancelari Schroder humbet një pjesë të privilegjeve

Ish-kancelari gjerman Gerhard Schroder, i cili është kritikuar për lidhjet e tij me Rusinë, do të duhet të heqë dorë…

​Kryeministri Kurti takoi kongresisten Slotkin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është takuar në Uashington D.C. me kongresisten Elissa Slotkin, me ç’rast kanë diskutuar për marrëdhënien e…

​Ministrat e BE-së diskutojnë për Ballkanin Perëndimor

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian do të diskutojnë sot më 16 maj – përveç agresionit rus në Ukrainë –…

​Zelensky: Askush nuk mund të parashikojë kohëzgjatjen e luftës

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, tha se përderisa ushtria e tij po bën gjithçka për të larguar forcat ruse nga territori…

​Në Zveçan, edhe flamuri kinez karshi atij serb e rus

Në objektin e shtëpisë së shëndetit në Zhitkovc të komunës së Zveçanit në veri të Republikës së Kosovës, përveç flamurit…

​Zelensky: Anëtarësimi i Ukrainës në BE, “përgjigje e fuqishme” ndaj pushtimit rus

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, i ka bërë thirrje Bashkimit Evropian që t’i ofrojë Ukrainës anëtarësim në këtë bllok, meqë sipas…

​Ukraina raporton sulme me raketa në Dnipro

Forcat ruse nisën një sulm me raketa në qendrën e qytetit lindor të Ukrainës, Dnipro, duke goditur infrastrukturën hekurudhore, njoftoi…

​Rama-Zelenskyt: Historinë tuaj e kemi përjetuar, me Kosovën jemi krahë jush

Kryeministri Edi Rama, pas fjalës së presidentit ukrainas Volodimir Zelensky në Kuvend, deklaroi se të dy shtetet shqiptare Shqipëria dhe…

​Papa Françesku ka kërkuar të takojë Putinin

Papa Françesku thotë se është ofruar të udhëtojë në Moskë për të takuar presidentin rus Vladimir Putin për të diskutuar…

​Zelensky sot me video-mesazh nga Kievi për shqiptarët

Kuvendi i Shqipërisë do të mblidhet sot në seancë të posaçme plenare, ku pritet që presidenti i Ukrainës Volodimir Zelensky…