NATO vazhdon misionin afgan, pavarësisht tërheqjes së SHBA-së

​NATO mbetet e përkushtuar në misionin e saj në Afganistan, pavarësisht nga njoftimi i SHBA-së për reduktimin e trupave të…

SHBA redukton trupat në Irak dhe Afganistan

​SHBA-ja do të zvogëlojnë trupat e saj në Irak dhe Afganistan në 2 500 ushtarë në secilin vend deri më…

Stoltenberg: NATO do të largohet nga Afganistani

​Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ripohoi sot vendimin e Aleancës për të tërhequr forcat e saj nga Afganistani,…

Pompeo: Negociatorët afganë të shfrytëzojnë mundësinë për të bërë paqe

​Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo i kërkoi sot qeverisë afgane dhe talebanëve, pjesëmarrëse në bisedimet për paqe ndërafgane të…

Vajzat nga Afganistani bëjnë respiratorë nga pjesët e makinave

Një ekip i punëtorëve të robotikës nga Afganistani vendosi të ndihmojë personat  që vuajnë nga koronavirusi,  duke bërë respiratorë nga…

Gjakderdhje në Afganistan: Sulmohet spitali i fëmijëve, 13 foshnja dhe gra të vrara

Sulmet terroriste dhe në dukje me baza etnike kanë lënë të vdekur me dhjetëra banorë të Afganistanit. Dyshohet se ato…

ISIS sulmon një tempull në Afganistan – 25 të vrarë

Të paktën 25 njerëz u vranë sot gjatë një sulmi në një kompleks fetar sik në Kabul, njoftoi qeveria afgane,…

SHBA nënshkruan me talebanët marrëveshjen e paqes

Përfaqësuesit e SHBA-së dhe talebanëve nënshkruan sot në Katar një marrëveshje të negociuar për një kohë të gjatë, duke shënuar…

​Pompeo: Reduktimi i dhunës në Afganistan mundësi historike për paqe

Reduktimi  aktuale e dhunës në Afganistan po krijon një mundësi për paqe në atë vend, por arritja e marrëveshjes do…

​Trump: Një marrëveshje me talebanët është shumë ë afër

Një marrëveshje mes SHBA-së dhe talebanëve është shumë e afërt, theksoi presidenti amerikan, Donald Trump, ndërkohë që Uashingtoni ka miratuar…