UNICEF: 300 000 fëmijë të zhvendosur nga Afganistani

Organizata humanitare për mbrojtjen e fëmijëve, UNICEF, vlerëson se 300 000 fëmijë janë të detyruar të lënë shtëpitë e tyre,…

“Shqipëria emigrimi im i dytë”, flet ish zyrtari qeverisë afgane

Mes kontingjentit të dytë të 154 shtetasve afganë që mbërritën mëngjesin e kësaj të shtune në Shqipëri, është edhe një…

Talebanët kërkesë Uashingtonit për prani diplomatike në Kabul

​Talebanët i kanë kërkuar SHBA-së që të mbajë një prani diplomatike në Afganistan pas përfundimit të tërheqjes së saj, e…

Kundërpërgjigjet SHBA, sulmi me dron i merr jetën organizatorit të ISIS

Shtetet e Bashkuara kanë nisur një sulm me dron kundër një organizatori të Shtetit Islamik në Afganistanin lindor. Ngjarja vjen…

Gjatë mesnatës priten të mbërrijnë dy avionë të tjerë me emigrantë afganë në Shqipëri

Pas ardhjes së kontingjentit të parë më 121 afganë, mesnatën e sotme priten të mbërrijnë edhe dy fluturime të reja…

Shtëpia e Bardhë: Jo njohje e menjëhershme e regjimit taleban nga Uashingtoni

​Shtëpia e Bardhë hodhi poshtë sot çdo mundësi për njohjen e menjëhershme të regjimit taleban nga SHBA-ja ose aleatët e…

Frika nuk ndal afganët, pas shpërthimeve nisën sërish drejt aeroportit të Kabulit

Të dëshpëruar, qytetarë të shumtë afganë u përpoqën të ktheheshin në aeroportin e Kabulit ditën e premte, pavarësisht atentateve vetëvrasëse…

​Rama i uron mirëseardhje afganëve: Shtëpia e shqiptarit është e Zotit dhe e mikut

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, përmes një statusi në Facebook, i uroi mirëseardhje 121 afganëve të cilët sot mbërritën në…

12 ushtarë amerikanë të vdekur pas shpërthimeve në Kabul

Të paktën 60 persona janë vrarë dhe 140 janë plagosur si pasojë e dy shpërthimeve që ndodhen ditën e sotme…

Të paktën 60 të vdekur dhe 140 të plagosur nga sulmet pranë aeroportit të Kabulit

​Deri më tani, të paktën 60 persona janë vrarë dhe 140 janë plagosur në sulmin kamikaz në aeroportin e Kabulit,…