Promovohet libri i Adem Demaçit “Burgjet e mija, fati im i madh”

Në tre vjetorin e vdekjes, këtë të hënë është promovuar libri i Adem Demaçit “Burgjet e mia, fati im i…

Tri vjet pa Adem Demaçin

Sot bëhen tri vjet që kur ndërroi jetë veprimtari i çështjes kombëtare, Adem Demaçi, i njohur si Mandela i Kosovës.…

​31 vjet nga lirimi i Adem Demaçit

Sot mbushen 31 vjet që nga lirimi nga burgu i veprimtarit Adem Demaçi. Ai në atë kohë është pritur në…

Kurti: Kujtimi për Adem Demaçin do të jetë i përjetshëm

Kryeministri i sapo zgjedhur, Albin Kurti bashkë me kabinetin qeveritar kanë bërë homazhe edhe pranë varrit të ish veprimtarit të…

Vdes gruaja e Adem Demaçit

Në moshën 79 vjeçare ka vdekur gruaja e veprimtarit Adem Demaçit, Xhemajlije Hoxha Demaçi. Lajmin e ka bërë të ditur…

Haradinaj kujton Adem Demaçin: Na e mësove rrugën deri te liria

Kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka uruar ditëlindjen e të ndjerit, veprimtarin e çështjes kombëtare,…

Kurti e quan Demaçin veprimtarin më unik të kombit shqiptar

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, njëherësh kandidati për kryeministër, Albin Kurti e ka quajtur Adem Demaçin veprimtar më unik të kombit…

Kurti për Adem Demaçin: Ishte veprimtari më unik që kemi pasur

Në shënimin e ditëlindjes së 85-të të Adem Demaçit, këshilli organizues i “Pranverës shqiptare 1981”, ka organizuar tryezë për të…

Demaçi konsiderohet si arkitekt i pavarësisë së Kosovës

Këshilli Organizativ “Pranvera Shqiptare 81” dhe ish të burgosurit politik kanë bërë homazhe pranë varrit të Adem Demaçit në 85…
error: