​22 vjet nga beteja e Zhegocit

Në agun e 15 prillit 1999, forcat serbe ia mësynë Zhegocit me një arsenal të paparë ndonjëherë. Ishte ora 05:30…

22 vjet nga thyerja e kufirit Kosovë-Shqipëri

​Beteja e Koshares më 9 prill 1999, në kuadër të operacionit “Shigjeta”, është njëra ndër më të përgjakshmet dhe më…

Nuk mund të ketë stabilitet në rajon pa i pranuar Serbia krimet e kryera në Kosovë

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca tha se nuk do të ketë paqe e stabilitet në rajon derisa Serbia…

​Për 22 vjet në Kosovë u hoqën 92 mijë mjete shpërthyese

Që nga viti 1999-të e deri më tani në Kosovë janë pastruar mbi 52 milionë metra katrorë fusha të minuara…

22 vjet nga masakra në Rezallë

Sot mbushen 22 vjet nga masakra në Rezallë të Skenderajt, ku ushtria dhe policia serbe ekzekutoi 98 shqiptarë, banorë të…

22 vjet nga vrasja e 86 civilëve në Kralan të Gjakovës

Ishte 2 prilli i vitit 1999, dita kur në fshatin Kralan të komunës së Gjakovës forcat ushtarake dhe policore serbe…

​22 vjet nga masakra në Gjakovë dhe Lybeniq të Pejës

Mbi 60 shqiptarë të lagjes së I-rë në Gjakovë janë masakruar nga forcat serbe, në mesnatën e 1 dhe 2…

22 vjet nga masakra në Burim të Malishevës

Sot mbushen 22 vjet nga ngjarja më e rëndë në Malishevë, përkatësisht nga masakra e forcave serbe në Burim, ku…

Mobilizimi i UÇK-së që ndodhi para 22 vjetësh

Ushtria Çlirimtare e Kosovës (UÇK), pikërisht më 31 mars 1999, vendosi për një mobilizim të përgjithshëm për përballimin e ofensivës…
error: