Superushqimi: Më i shëndetshëm se të gjitha drithërat e tjera, mbron zemrën dhe ul kolesterolin

Superushqimi: Më i shëndetshëm se të gjitha drithërat e tjera, mbron zemrën dhe ul kolesterolin

I ardhur nga Siberia e largët, nga klima e ashpër malore, lulëzoi në kushte të vështira, duke ndihmuar mbijetesën e njeriut – hikërrori u shpall me të drejtë një superushqim. Por në dietën e rajonit tonë është neglizhuar padrejtësisht.

Pa gluten

Hikërrori tretet lehtë, është plot me vitamina B dhe shumë lëndë ushqyese. Nga bluarja e hikërrorit, fitohet mielli nga i cili përgatitet buka dhe pasta, dhe petullat me miell hikërror janë veçanërisht të shijshme dhe të shëndetshme.

Hikërrori konsumohet gjithnjë e më shumë pasi përmban fibra dietike, minerale si fosfor, magnez, hekur, zink, bakër dhe mangan dhe tetë aminoacide thelbësore, është i pasur me flavonoide dhe ul sheqerin në gjak. Njerëzit që shmangin glutenin pa u menduar mund të shijojnë pjatat me hikërror, dhe ai ul presionin e lartë të gjakut dhe kolesterolin, dhe në këtë mënyrë ruan shëndetin e sistemit kardiovaskular. Shpesh përdoret si zëvendësues i orizit ose përgatitet si qull.


Përmbajtja e lartë e proteinave dhe fibrave që përmban hikërrori ndihmon në normalizimin e niveleve të sheqerit në gjak, gjë që përfiton diabetikët dhe të gjithë ata që duan të humbin peshë. Pasi që tretet lehtë, hikërrori redukton me sukses kolesterolin e ri në gjak dhe disa kërkime kanë treguar se ka efekt në uljen e presionit të lartë të gjakut.

Është interesante se në gatim hikërrori konsiderohet si drithëra për shkak të vlerave ushqyese, por nga pikëpamja botanike i përket kategorisë së perimeve barishtore dhe ndonjëherë klasifikohet si frutë. Ju mund të mos e dini, por lulet e hikërrorit janë shumë aromatike, andaj tërheqin bletët që prodhojnë një mjaltë të veçantë që karakterizohet nga një ngjyrë specifike e errët dhe erë e fortë, si dhe është e pasur me veti shëruese.

Hikërror për humbje peshe

Yndyrat në qullën e hikërrorit janë të pranishme në sasi më të vogla dhe nga pikëpamja shëndetësore janë të shkëlqyera në dietë sepse përmbajnë shumë acide yndyrore të pangopura dhe lecitinë, e cila është e rëndësishme në zhvillimin e fëmijëve. Megjithatë, hikërrori nuk rekomandohet në dietën e foshnjave deri në një vjeç për shkak të sasisë së madhe të fibrave që e bëjnë më të vështirë tretjen dhe vlerave të larta energjetike. Meqenëse qulli i hikërrorit nuk përmban gluten, ai është i përshtatshëm edhe për njerëzit që vuajnë nga sëmundja celiak.

Lexo edhe

Video