Suedia ka mbyllur pjesën e Detit Baltik ku rrjedh gazi nga Nord Stream

Suedia ka mbyllur pjesën e Detit Baltik ku rrjedh gazi nga Nord Stream

Prokurori suedez i ngarkuar me hetimin për rrjedhjen e gazit Nord Stream në Detin Baltik ka thënë se ka urdhëruar mbylljen e zonës ndërkohë që ai kryen një hetim paraprak për sabotim të dyshuar të rëndë.

“E kuptoj interesimin e madh të publikut, por jemi në fillim të hetimeve paraprake dhe për këtë arsye nuk mund të hyj në detaje se çfarë masash hetimore po marrim”, tha prokurori Mats Ljungqvist, sipas ABC.

Roja Bregdetare Suedeze tha se anijet, zhytësit, anijet e peshkimit dhe automjetet nënujore, ndër të tjera, u ndaluan të afroheshin brenda 9.3 kilometrave nga dy rrjedhjet e gazit në Suedi.

Javën e kaluar, shpërthimet nënujore që përfshinin disa qindra kilogramë eksploziv dëmtuan tubacionet Nord Stream 1 dhe 2 në katër lokacione pranë Suedisë jugore dhe Danimarkës. Kjo çoi në një rrjedhje të madhe metani në ujërat ndërkombëtare në Detin Baltik.

Gjatë fundjavës, autoritetet në Danimarkë thanë se gazi kishte ndaluar rrjedhjen nga Nord Stream 1 dhe 2. Megjithatë, dje roja bregdetare suedeze tha se një nga avionët e saj raportoi se një rrjedhje më e vogël në Nord Stream 2 ishte rritur në madhësi dhe ishte rreth 30 metra në diametër.


Roja Bregdetare nuk dha një shpjegim se pse u rrit rrjedhja. Rrjedhja e dytë në Nord Stream 1 thuhet se është ndalur. Një anije suedeze e shpëtimit në nëndetëse e aftë për misione të avancuara zhytjeje dhe anije të rojës bregdetare suedeze u dërguan në dy pika rrjedhjeje pranë Suedisë.

Mbetet e paqartë se kur zhytësit apo një nëndetëse do të mund të zbresin në tubacion.

Autoritetet daneze po përdorin anije dhe një helikopter ushtarak për të monitoruar dy rrjedhje gazi në lindje të ishullit danez të Bornholm në Detin Baltik.

Në Suedi, në hetim marrin pjesë edhe shërbimet e sigurisë, ndërsa në Danimarkë, policia e Kopenhagës është përgjegjëse për hetimin.

Kryeministrja daneze Mette Frederiksen i tha parlamentit danez pas pushimeve të verës se ishte “një akt i egër të cilin Danimarka e sheh me seriozitetin më të madh”. “Hetimi është në vazhdim,” tha Frederiksen.

Këshilli i Sigurimit i OKB-së mbajti një takim urgjent të premten për sulmet e tubacioneve dhe studiuesit norvegjezë lëshuan një hartë që parashikonte se një shtëllungë e madhe metani nga tubacionet e dëmtuara do të udhëtojë nëpër pjesë të mëdha të rajonit nordik.

Lexo edhe

Video