Stuhia godet Stambollin, katër të vdekur

Stuhia godet Stambollin, katër të vdekur

Të paktën katër persona humbën jetën dhe 19 të tjerë u plagosën në një stuhi të fortë që goditi sot Stambollin dhe disa qytete të tjera në Turqi, njoftoi zyra e guvernatorit lokal.

Stuhia shkaktoi kaos në qytetin më të madh turk me 15 milionë banorë dhe erërat po frynin me shpejtësi deri në 130 kilometra në orë, raporton Reuters.

Një grua humbi jetën në lagjen Esenyurt të Stambollit, ku erërat e forta hoqën tjegulla nga çatitë, të cilat ranë mbi të dhe fëmijën e saj, e cila mori lëndime, raportoi AP.

Era rrëzoi pemë, një kullë sahati dhe përmbysi të paktën tre kamionë në qytet, raportoi televizioni lokal NTV.

Bosfori u mbyll për trafikun e lundrueshëm dhe tragetet u anuluan.


Të paktën gjashtë avionë të “Turkish Airlines” u ridrejtuan në Ankara dhe Izmir, në vend që të uleshin në Stamboll, tha një zëdhënës i linjës ajrore.

Janë anuluar edhe tragetet midis vendpushimeve bregdetare të Bodrumit dhe Datçës.

Shërbimi meteorologjik i Turqisë ka paralajmëruar se në Izmir priten kushte ekstreme të motit, duke theksuar se në Turqi do të vazhdojnë të fryjnë erëra të forta.

Lexo edhe

Video