Stoltenberg: S’ka asnjë tregues se sulmi është i qëllimshëm, NATO është e bashkuar

Stoltenberg: S’ka asnjë tregues se sulmi është i qëllimshëm, NATO është e bashkuar

Aleanca e NATO-s mbajti një seancë urgjente të mërkurën për të diskutuar një shpërthim në Poloninë lindore pranë kufirit me Ukrainën që vrau dy persona.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg tha në konferencën për shtyp pas seancës se hetimi është ende në vazhdim, por se nuk ka indikacione se ishte një sulm i qëllimshëm. Analizat paraprake tregojnë se incidenti është shkaktuar nga një raketë kundërajrore ukrainase e lëshuar në drejtim të rusëve.

“Që nga fillimi i luftës ilegale ruse në Ukrainë, NATO ka rritur vigjilencën në krahun lindor dhe ne monitorojmë situatën në mënyrë të vazhdueshme. Hetimi për këtë incident është në vazhdim dhe ne duhet të presim për rezultatet e tij, por asgjë nuk tregon se ky ishte një sulm i qëllimshëm dhe nuk tregon se Rusia po përgatit një ofensivë ushtarake kundër NATO-s… Analiza jonë paraprake tregon se incidenti është shkaktuar nga një raketë kundërajrore ukrainase, e cila është gjuajtur kundër raketave ruse. Por do të jem i qartë, ky nuk është faji i Ukrainës, Rusia mban përgjegjësinë përfundimtare pasi vazhdon luftën e saj të paligjshme kundër Ukrainës”, tha ai.

Kreu i NATO-s tha se sot do të mbahet një takim i grupit të kontaktit për Ukrainën për të koordinuar mbështetjen e aleatëve dhe partnerëve në lidhje me ndihmën që Aleanca i jep Ukrainës.


“Fokusi më i madh në muajt e fundit ka qenë në mbrojtjen ajrore… dhe unë mirëpres faktin që gjithnjë e më shumë partnerë dhe aleatë po ofrojnë gjithnjë e më shumë sisteme kundërajrore për Ukrainën… Ne po e ndjekim, po e vëzhgojmë situatën dhe jemi të gatshëm të përballemi me situata të tilla në mënyrë të qetë dhe të vendosur”, tha Stoltenberg.

Stoltenberg tha se ka folur mbrëmë me presidentin polak Duda dhe presidentin amerikan Biden.

“Ne ramë dakord që duhet të qëndrojmë të qetë dhe të bashkëpunojmë ngushtë. NATO është e bashkuar. Ne gjithmonë do të bëjmë gjithçka të nevojshme për të mbrojtur dhe mbrojtur aleatët tanë”, tha ai.

Ai përsëriti se nuk kanë ende rezultatin përfundimtar të hetimeve.

“Por unë thashë se nuk ka asnjë tregues se ky ishte një sulm i qëllimshëm ose se Rusia po planifikon të sulmojë NATO-n. Sigurisht, ne do të shohim se çfarë do të bëjmë, por ne ramë dakord që Rusia mban përgjegjësinë përfundimtare, ajo çoi në këtë situatë. Nëse nuk do të kishte luftë, nuk do të ishim në këtë situatë ku ka dy viktima dhe këtë incident për Poloninë”, tha Stoltenberg.

Lexo edhe

Video