Stoltenberg: NATO do të nxjerrë mësim nga humbja në Afganistan

Stoltenberg: NATO do të nxjerrë mësim nga humbja në Afganistan

Sekretari i përgjithshëm i NATO -s Jens Stoltenberg premtoi sot se pas largimit të ushtarëve të fundit amerikanë, ai nuk do t’i lërë ata që po përpiqen të shpëtojnë nga regjimi taliban në Afganistan, dhe vlerësoi se Aleanca do të marrë një mësim nga humbjet e saj në këtë vend.

Njëzet vjet pasi Shtetet e Bashkuara i rrëzuan nga pushteti, talebanët rifituan kontrollin e shumicës së territorit afgan. Sot ata festuan fitoren mbi fuqinë më të madhe ushtarake në botë.

Fluturimi i fundit ushtarak amerikan u ngrit nga aeroporti i Kabulit të hënën mbrëma pas një operacioni të përshpejtuar shpëtimi, kur më shumë se 123.000 njerëz u evakuuan, kryesisht personel nga vendet aleate dhe afganë që punuan për ta.

“Është e rëndësishme që aeroporti të mbetet i hapur, në mënyrë që rruga për ndihmë humanitare për njerëzit të mbetet e hapur dhe në mënyrë që ne të vazhdojmë të tërheqim njerëz që e duan atë, por që nuk mund të jenë pjesë e evakuimit ushtarak,” tha Stoltenberg në një intervistë, transmeton AFP.


“Ne të gjithë po punojmë për t’i nxjerrë ata. Nuk do t’i harrojmë,” tha ai.

Deklaratat e tij u konfirmuan nga ato të kancelares gjermane Angela Merkel, e cila tha se “aeroporti në Kabul është me rëndësi kyçe për Afganistanin sepse pa të, ndihma mjekësore dhe humanitare nuk mund të arrijë atje”.

Stoltenberg theksoi se NATO kishte arritur disa nga qëllimet e saj kur hyri në vend pas sulmeve të 11 shtatorit në Shtetet e Bashkuara.

“Të gjithë aleatët ranë dakord që ne duhet të luftojmë terrorizmin në mënyrë që Afganistani të mos mbetet një strehë për terroristët ndërkombëtarë. Dhe pas 20 vjetësh, ne kemi pasur sukses. Asnjë sulm terrorist nuk është organizuar nga Afganistani në asnjë vend të NATO-s,” shtoi ai.

Stoltenberg garantoi se aleatët do të vazhdonin të ushtrojnë presion diplomatik mbi qeverinë e re të vendit, në mënyrë që të lejojnë largimin e afganëve që e dëshirojnë atë dhe të kontrollojnë lëvizjet terroriste në territorin e tyre.

Lexo edhe

Video