Steinmeier: Edhe Gjermania është fajtore për situatën dramatike në Afganistan

Steinmeier: Edhe Gjermania është fajtore për situatën dramatike në Afganistan

Presidenti Frank-Walter Steinmeier deklaroi sot se Gjermania është gjithashtu fajtore për situatën dramatike në Afganistan.

“Këto ditë në Afganistan, ne po përjetojmë një tragjedi njerëzore për të cilën ne vetë jemi fajtorë. Është një pikë kthese që po na trondit dhe që do të ndryshojë botën,” tha presidenti gjerman.

Ai tha se imazhet dramatike nga Kabuli dhe ngjarjet në Afganistan “nuk lënë askënd indiferent”.

“Fotografitë e dëshpërimit nga aeroporti i Kabulit janë një turp për politikën e Perëndimit,” tha Steinmeier në një konferencë shtypi në Berlin.

Ai tha se Gjermania tani duhet të bëjë gjithçka në fuqinë e saj për të shpëtuar qytetarët gjermanë nga Afganistani, por edhe të gjitha ato gra dhe burra afganë që kanë ndihmuar misionin gjerman prej vitesh.

Në të njëjtën kohë, Steinmeier po kërkon të gjejë mënyra me të gjithë partnerët për të ndihmuar ata që tani janë të kërcënuar me vdekje dhe dhunë në Afganistan, dhe kjo është veçanërisht e vërtetë për “shumë gra të guximshme”.


Presidenti gjerman deklaroi se ngjarjet në Afganistan, dhe mbi të gjitha humbjen e forcave demokratike që Perëndimi u përpoq të krijojë, do të ndryshonte qëndrimin e ardhshëm ndaj misioneve të tilla.

“Dështimi i përpjekjeve tona shumëvjeçare për të ndërtuar një sistem të qëndrueshëm në Afganistan hedh pyetje themelore mbi të kaluarën dhe të ardhmen e politikës sonë të jashtme dhe angazhimit ushtarak,” tha Steinmeier.

Ai arriti në përfundimin se ka shumë “pyetje të hidhura” për t’u përgjigjur së bashku brenda aleancës perëndimore.

“Për shkak të solidaritetit brenda kësaj aleance, ne shkuam në Afganistan 20 vjet më parë,” përfundoi presidenti gjerman.

Avioni i parë gjerman që u ul në Kabul që kur talibanët morën pushtetin evakuoi vetëm shtatë persona falë kaosit në aeroportin e Kabulit.

Ministri i Jashtëm Heiko Maas shkroi në Twitter se situata në aeroportin e Kabulit po stabilizohej dhe se evakuimet e reja do të vazhdonin sot.

Lexo edhe

Video

error: