GAP: Skoro 40.000 tražilaca posla u prva četiri meseca ove godine
Pročitajte: 2 мин.
4 year ago
Линк је копиран
Institut GAP analizirao je uticaj pandemije COVID-19 na tržište rada, kao i uticaj vladinih mera na ublažavanje rizika od nezaposlenosti, napomenuvši da je samo u aprilu registrovano 32.377 novih tražilaca posla. Sada je ukupno 37. 392 tražitelja posla u Zavodu za Zapošljavanje, za prva četiri meseca 2020 godine. GAP je objavio izveštaj „Uticaj pandemije COVID-19 na tržište rada“, koji pokazuje kako je širenje pandemije na Kosovu, praćeno ograničenjem kretanja građana i zatvaranjem mnogih poslovnih aktivnosti, imalo neposredan uticaj na tržište i posao. "Samo u aprilu je registrovano 32.377 novih tražitelja posla, čime je ukupan broj tražitelja posla u Agenciji za Zapošljavanje iznosio 37.392 osova u prva četiri meseca 2020. Veliki deo njih (16.820) su žene. S obzirom na vrlo nisko učešće ženskih ekonomskih aktivnosti, i druge prepreke u zapošljavanju, stopa nezaposlenosti među ženama može se još više povećati. Podaci Poreske Uprave Kosova pokazuju da su industrije koje zapošljavaju najviše radnika na Kosovu, su industrija veleprodaje i trgovine na malo, industrije građevinarstva i prerade, beležila nagli pad radnika u periodu januar-mart 2020. Dok su u martu od 2019 u industriji trgovine na veliko i malo bilo je zaposleno oko 80 hiljada ljudi, u martu 2020, taj se broj se smanjio na oko 43 hiljade. Čak je i broj doprinosa u Kosovski Penzijski Fond (Trust) smanjen za oko 20%, u većini opština na Kosovu. Uprkos ublažavanju restriktivnih mera i postepenom otvaranju poslovnih aktivnosti, u izveštaju se zaključuje da tržište rada ne može odmah da se vraća u stanje pred pandemije. To je zato što neće sve privredne aktivnosti koje budu otvorene imati isti zahtev za pružanjem dobara ili usluga, i zato što će posle pandemije, ljudi zahtevati nove ekonomske aktivnosti i usluge, za koje su takođe potrebne nove veštine", kaže se u saopštenju. GAP kaže da bez sveobuhvatnog plana ekonomskog oporavka, broj nezaposlenih može da poraste u narednim mesecima. /KosovaPress/
Ova veb stranica se održava i upravlja od strane novinske agencije KosovaPress. Sav materijal na ovoj veb stranici je jedinstvena produkcija KosovaPressa, tako da KosovoPress ima sva prava koja su data zakonom o autorskim pravima prema zakonskim odredbama o autorskom i intelektualnom vlasništvu. Upotreba, modifikacija, i distribucija za komercijalne svrhe su strogo zabranjeni.
Ova veb aplikacija razvijena je uz podršku #SustainMedia Programme, sufinansiranog od strane Evropske Unije i Vlade Nemačke, koji sprovode GIZ, DW Akademie i Internews. Njegov sadržaj je isključiva odgovornost KosovaPress-a i ne odražava nužno stavove EU ili Nemačke vlade.
© 2002-2024 Sva prava zadržana su od A.P.L. KosovaPress