Spanja, kampione e re evropiane në basketboll

Spanja, kampione e re evropiane në basketboll

Spanja ka fituar titullin e kampionit të Evropës në basketboll pasi sonte në finale mposhti Francën me rezultat 88:76.

Ky është titulli i katërt evropian në historinë e Spanjës, e cila para kampionatit nuk konsiderohej favorite për shkak të mungesës së disa nga lojtarët më të rëndësishëm si Ricky Rubio, Sergio Llull, Victor Claver dhe Alex Abrines.

Spanja u radhit e para në grupin A me humbje vetëm nga Belgjika, e drejtuar nga eksperti kroat Dario Gjergja. Më pas ata mposhtën Lituaninë në fazën e 16-të, e ndjekur nga Finlanda dhe Gjermania nikoqire.

Në takim me Francën, Spanja krijoi një avantazh të madh në pjesën e parë dhe në një moment të çerekut të dytë kryesoi me 21 pikë (47:26). Juancho Hernangomez ishte i jashtëzakonshëm, duke shënuar gjashtë tre pikësh nga shtatë tentime në pjesën e parë.


Megjithatë, Franca e mbylli pjesën e parë me një seri 11:0 dhe në çerekun e dytë hyri me rezultat 9:2, duke arritur vetëm tri pikë diferencë. Ajo u pasua nga një time-out nga Sergio Scariolo, pas të cilit Spanja humbi përsëri dhe mori një avantazh dyshifror.

Franca nuk u afrua kurrë më shumë se minus 6 pikë dhe Spanja kishte një diferencë prej dhjetë ose më shumë pikësh për pothuajse të gjithë çerekun e fundit.

Më i miri për kampionët ishte Hernangomez me 27 pikë dhe pesë kërcime. Ai goditi një trepikësh joreal 7/9, dhe gjuajtjet e tij me dy pikë dhe gjuajtjet e lira ishin 2/2. Vëllai i tij Willy shënoi 14 pikë dhe tetë kërcime, ndërsa amerikani i natyralizuar Lorenzo Brown e përfundoi ndeshjen me 14 pikë dhe 11 asistime.

Evan Fournier kryesoi francezët me 23 pikë, Thomas Heurtel 16 pikë dhe shtatë asistime dhe Guerschon Yabusele 13 pikë dhe gjashtë asistime.

Lexo edhe

Video