Sondazhet: Bie popullariteti i partisë së kancelarit austriak Nehammer

Sondazhet: Bie popullariteti i partisë së kancelarit austriak Nehammer

Sondazhet e opinionit publik kanë treguar prej kohësh një rënie dramatike të popullaritetit të Partisë Popullore të Austrisë (OVP) në pushtet të kancelarit Karl Nehammer, dhe më e fundit është se partia së shpejti mund të bjerë në vendin e tretë me mbështetjen e austriakëve.

Një sondazh i Institutit Lazarsfeld tregon se në këtë pikë, 31 për qind e austriakëve do të votonin për partinë më të madhe opozitare – Partinë Social Demokrate të Austrisë (SPO).

Në vend të dytë është OVP me vetëm 21 për qind të votave, por të njëjtin numër votash ka edhe Partia e djathtë e Lirisë (FPO).

Ndërsa mbështetja për OVP ra me një për qind në krahasim me javën e kaluar, FPO po rritet me dy për qind.

Për herë të parë që nga viti 2017, FPO ka të njëjtin numër votash si OVP.


Neos është në vendin e katërt me 11 për qind të votave, një për qind më pak se javën e kaluar.

Vetëm atëherë vijnë të Gjelbrit me nëntë për qind të votave.

Kështu, OVP dhe të Gjelbërit, të cilët përbëjnë koalicionin qeverisës, së bashku kanë vetëm 30 për qind të mbështetjes së qytetarëve, një për qind më pak se vetë SPO-ja, gjë që tregon qartë pakënaqësinë e qytetarëve ndaj pushtetit aktual austriak.

OVP ishte ende në pozicionin e parë të skenës politike në janar, por me skandale dhe hezitime në luftën kundër rritjes së çmimeve, i kushtoi shtrenjtë popullit.

Është interesante se austriakët, nëse do të mund të zgjidhnin drejtpërdrejt një kancelar, do të votonin për liderin e OVP-së Karl Nehammer, i cili aktualisht mund të llogarisë në 21 për qind të votave. Në vend të dytë është kreu i SPO-së me 17 për qind, i ndjekur nga Herbert Kikl, kreu i FPO-së me 11 për qind.

Lexo edhe

Video